"PO potrzebowała mediów publicznych, by domknąć monopol medialny". Piotr Gliński odpowiada RMF FM
"Każda władza po 1989 wykorzystywała media publiczne. Trudno jest ukryć, że media publiczne są w jakimś sensie związane z władzą polityczną. Nie bądźmy hipokrytami. Jednym z zadań mediów publicznych jest objaśnianie polityki rządu. Nie ma w tym nic dziwnego" - napisał w mediach społecznościowych Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.
2020-05-20, 11:34
Powiązany Artykuł

Piotr Gliński był gościem dziennikarza RMF FM Roberta Mazurka. Prowadzący zapytał wicepremiera, czy PiS wykorzystuje media publiczne.
- To jest zupełnie oczywiste, że największa propaganda polityczna, jaka występuje w Polsce po 1989 roku, jest związana z dużą gazetą codzienną i dużą stacją telewizyjną, która od 20 lat jest bardzo silnie zaangażowana w propagandę polityczną - powiedział minister.
- Skoro, jak mówi profesor Piotr Gliński, każda władza po 1989 roku wykorzystywała media publiczne, to ta władza również wykorzystuje media publiczne? - dopytywał prowadzący audycję.
Minister kultury powiedział, że "sam by sobie zaprzeczał". - Tak. Przecież trudno jest ukryć to, że media publiczne są w jakimś sensie związane z władzą polityczną i tak zawsze było, więc nie bądźmy hipokrytami. Pewnie byłaby idealna sytuacja, gdybyśmy nie mieli zaszłości postkomunistycznych w Polsce, gdybyśmy mogli formować model mediów w pełni niezależnych od funkcjonowania polityki. Tak nie jest - tłumaczył Piotr Gliński.
REKLAMA
Odpowiedź wicepremiera
Radio RMF FM w mediach społecznościowych opublikowało niepełną wypowiedź wicepremiera i ministra kultury, na co ten zareagował publikując post.
"Pełny cytat z tej rozmowy: Każda władza po 1989 wykorzystywała media publiczne. Trudno jest ukryć, że media publiczne są w jakimś sensie związane z władzą polityczną. Nie bądźmy hipokrytami. Jednym z zadań mediów publicznych jest objaśnianie polityki rządu. Nie ma w tym nic dziwnego" - czytamy.
Piotr Gliński napisał również, że "Polska potrzebuje silnych mediów publicznych. PO potrzebowała mediów publicznych, by domknąć monopol medialny, który miała. Za czasów PO wszystkie duże media, wszystkie 3 telewizje mówiły jednym głosem. Taką mieliśmy demokrację medialną. Teraz mamy zróżnicowaną scenę medialną".
REKLAMA
Wicepremier opublikował też post z fragmentem programu Tomasza Lisa, w którym publiczność śpiewa sto lat Donaldowi Tuskowi.
PAP/twitter/pkur
REKLAMA
REKLAMA