Prezydent powołał prof. Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezesa SN
Andrzej Duda powołał prof. Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej. - To bardzo ważny moment - podkreślił podczas uroczystości prezydent.
2020-05-26, 11:35
Posłuchaj
- Prezydent Andrzej Duda wręczył prof. Małgorzacie Manowskiej powołanie na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego
- Michał Laskowski otrzymał powołanie na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej
- Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim prezydent powiedział, że dokonał powołań na podstawie wskazania Zgromadzenia sędziów SN
Powiązany Artykuł
"Jest wybitnym prawnikiem". Prezydent o wyborze Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa SN
Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały przez prezydenta we wtorek. Jak zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda, decyzja o powołaniu na stanowisko Małgorzaty Manowskiej i Michała Laskowskiego wynika z prerogatywy przynależnej głowie państwa, zgodnie z Konstytucją.
- Jest to bardzo ważny moment również dla polskiego państwa, ponieważ Sąd Najwyższy odgrywa w Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie ważną rolę jako jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy. Trzeciej władzy, którą są sądy i trybunały, a wśród nich SN obok TK i Naczelnego Sądu Administracyjnego - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że SN to jeden z trzech najważniejszych podmiotów władzy sądowej, w którym sędziowie zajmują się najważniejszymi państwowymi sprawami w danym obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Podkreślił również, że cieszy się z wyboru kandydatów. - Cieszę się z tego wyboru i z tego momentu, kiedy Państwo obejmujecie swoje urzędy, nie tylko ze względu na to, że zapełnione zostają te bardzo ważne miejsca, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi podmiotami, jakimi są SN i Izba Karna w SN, ale cieszę cię również z samego wyboru, z tego kto obejmuje te urzędy. Jesteście Państwo obydwoje sędziami od samego początku swojej kariery prawniczej - zaznaczył prezydent.
Ogromna odpowiedzialność Izby Karnej w SN
Powiązany Artykuł
"Suwerenna decyzja prezydenta, której nie można podważać". Kaleta o wyborze I Prezes SN
Zwrócił też uwagę na rolę SN, którego orzeczenia powinny być autorytetem oraz rolę Izby Karnej w SN. - Aby ta izba funkcjonowała jest ogromnie ważne. Bardzo często wyroki wydawane przez tę Izbę elektryzują opinię publiczną. Ma ona zatem na swoich barkach ogromną odpowiedzialność - stwierdził Andrzej Duda.
REKLAMA
Podczas wtorkowej uroczystości wyraził też nadzieję, że te nominacje wprowadzą pewne uspokojenie w SN. - Wiemy doskonale, jaka była ostatnio sytuacja, było tam wiele niepokoju, zapewne będzie bardzo wiele dyskusji. Ubolewam nad wszystkimi upolitycznionymi głosami z SN. Bardzo proszę Państwa prezesów, abyście starali się Państwo tonować nastroje wśród swoich koleżanek i kolegów - powiedział prezydent.
Jednocześnie podkreślił, że ma świadomość, iż zmianom w SN towarzyszą emocje, dlatego w jego opinii dobrze byłoby, gdyby respektowano pewne obyczaje. - Abyśmy rzeczywiście respektowali polską konstytucję, a nie wypaczali jej postanowienia - zaznaczył Andrzej Duda. Jego zdaniem, sędziowie nie powinni ujawniać swoich poglądów i przekonań publicznie. - Nie służy to spokojowi w SN, ani w wymiarze sprawiedliwości - powiedział prezydent.
O powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej prezydent zdecydował w poniedziałek.
Powiązany Artykuł
Małgorzata Manowska I Prezesem Sądu Najwyższego. Jest decyzja prezydenta
Koniec kadencji Małgorzaty Gersdorf
REKLAMA
Wybór nowego I prezesa SN konieczny był z uwagi na zakończenie z końcem kwietnia kadencji Małgorzaty Gersdorf. Z kolei wybór nowego prezesa Izby Karnej nastąpił z uwagi na rezygnację dotychczasowego prezesa kierującego pracami tej izby Stanisława Zabłockiego. W końcu lutego zgromadzenie sędziów Izby Karnej SN wskazało trzech kandydatów na nowego prezesa, wśród których znaleźli się: Michał Laskowski, Jerzy Grubba i Jarosław Matras.
Małgorzata Manowska sędzią SN jest od października 2018 r., orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W 2007 r. przez kilka miesięcy pełniła funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Od stycznia 2016 r. kierowała też krakowską Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.
Natomiast Michał Laskowski został powołany na sędziego SN w październiku 2009 r. Przez niemal cztery lata był rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego. Zrezygnował z tej funkcji po wygaśnięciu kadencji I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Wcześniej przez wiele lat orzekał w sądzie rejonowym, następnie wojewódzkim i apelacyjnym. Pełnił również funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.
pb
REKLAMA
REKLAMA