Senat: komisje przerwały prace nad ustawą wyborczą do poniedziałku
Trzy senackie komisje do poniedziałku przerwały prace nad ustawą wprowadzającą mieszany tryb głosowania - tradycyjnie w lokalach wyborczych i korespondencyjnie po złożeniu wniosku. Ustawą na posiedzeniu plenarnym Senat ma zająć się na początku przyszłego tygodnia. Marszałek izby Tomasz Grodzki zapowiedział zwołanie obrad na poniedziałek, wtorek i środę.
2020-05-26, 15:30
Posłuchaj
Projekt ustawy wprowadzający mieszany sposób głosowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku Sejm uchwalił 12 maja. Senackie połączone komisje rozpoczęły nad nim prace w ubiegłym tygodniu. Wcześniej odbyły się konsultacje międzyklubowe, które miały doprowadzić do kompromisu i szybkiego uchwalenia poprawek w Senacie.
"Łamanie ustaleń"
Dziś - po rozpoczęciu kolejnego dnia pracy w Izbie Wyższej - część senatorów z PiS powiedziała, że opozycja łamie wcześniejsze ustalenia i dąży do wydłużenia prac w Senacie. Według senatorów Prawa i Sprawiedliwości świadczy o tym jedna ze zgłoszonych poprawek, która mówi, iż ustawa o mieszanym trybie głosowania miałaby wejść w życie 6 sierpnia. Tymczasem tego dnia kończy się kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.
Wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka podała w wątpliwość możliwość rozpisania wyborów jeszcze przed 6 sierpnia - czyli przed końcem kadencji prezydenta. Jak stwierdziła, konstytucyjny termin głosowania upłynął 23 maja. Stąd poprawka dotycząca daty wejścia w życie ustawy.
Powiązany Artykuł
Senat zajmie się w poniedziałek ustawą o wyborach prezydenckich. Pęk: nieuzasadniona zwłoka
- Mam prośbę do przewodniczących o wystąpienie do naszych ekspertów o uszczegółowienie tej kwestii, czy tak naprawdę zgodnie z konstytucją wybory mogą odbyć się w okresie między 23 maja a 5 sierpnia. Zgłaszam poprawkę (...), że ustawa wchodzi w życie z dniem 6 sierpnia 2020 roku - powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka.
REKLAMA
Konsensus czy przeciąganie daty
Senator PiS Jerzy Czerwiński mówił, że część poprawek większości jest godna poparcia, ale musi dojść do porozumienia, czy wybory w ogóle mogą się odbyć.
- Musicie się zdecydować, czy chcecie przeprowadzić wybory zgodnie z konstytucją, w konsensusie, czy też uważacie, że trzeba robić wszystko, żeby przeciągnąć te wybory ponad (...) datę 6 sierpnia. Czy chodzi wam o to, żeby tutaj po 6 sierpnia w naszym kraju była czarna dziura konstytucyjna i nie było głowy państwa - pytał senatorów większości Jerzy Czerwiński.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Maria Koc o ustawie ws. wyborów: w Senacie znów mamy do czynienia z obstrukcją
Pakiety wyborcze zabezpieczone przez Pocztę Polską
Senator niezależny i szef Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że wiadomo już, gdzie znalazły się pakiety wyborcze przygotowane na głosowanie 10 maja. Przechowuje je od wczoraj Poczta Polska - taką odpowiedź przekazała spółka. Jak poinformowano, pakiety są składowane w jednym z obiektów logistycznych Poczty Polskiej. - Obiekt, w którym są przechowywane, jest chroniony fizycznie oraz posiada zabezpieczenia techniczne. Dostęp do obiektu jest limitowany, a miejsce składowania pakietów już wewnątrz obiektu jest wydzielone i podlega bieżącej obserwacji przez pocztowe służby ochrony - przekazała Poczta w piśmie do senackich komisji.
REKLAMA
Ustawą na posiedzeniu plenarnym Senat ma zająć się na początku przyszłego tygodnia. Marszałek izby Tomasz Grodzki zapowiedział zwołanie obrad na poniedziałek, wtorek i środę.
pg
REKLAMA