Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Premier: od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe

- W najbliższą sobotę nastąpi zmiana zasad dot. zakrywania nosa i ust. W przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jednak w sklepach, środkach komunikacji, kościołach czy kinach ich zakładanie nadal będzie wymagane - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

2020-05-27, 09:00

Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Premier: od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe

Posłuchaj

Premier: celem było przesunięcie fali zachorowań, żeby nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

EN_koronawirus1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało już ponad 10 tys. osób. 229 nowych zakażeń i jeden zgon

Premier podkreślił na konferencji prasowej w środę, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty, od 30 maja sporo się zmienia".

Zmodyfikowane zostaną zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. - Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład w restauracji, zakładzie fryzjerskim czy innym usługowym".

REKLAMA


Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach lub w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

"Od soboty w sklepach bez limitu osób; od niedzieli bez limitu wiernych w kościołach"

- Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni sklepu - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii.

- Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego - powiedział Morawiecki.

"Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób"

- Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób - oświadczył szef rządu na środowej konferencji prasowej. - Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami - zaznaczył.

REKLAMA

- Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.

"Instytucje kultury i obiekty sportowe będą mogły być otwarte"

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że "instytucje kultury, jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych".

Poinformował, że "wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby". - Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - mówił.

Powiedział, że wesela będą mogły odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 gości.

"Udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy"

Szef rządu na konferencji prasowej nawiązał do sytuacji na rynku pracy. Przypomniał, że mija miesiąc od wdrożenia tarczy finansowej oraz dwa miesiące od uruchomienia tarczy antykryzysowej.

Premier poinformował, że dzięki temu wsparciu udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy. Dodał, że na ten cel przeznaczono 40 mld zł. - To bardzo sprawne działanie uratowało miliony miejsc pracy. To spowodowało, że i w kwietniu, i w maju przyrosty bezrobocia były mniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać - powiedział premier. Dodał, że rządowe instrumenty wsparcia okazały się skuteczne.

REKLAMA

Zaznaczył, że cały czas należy zachować czujność względem koronawirusa. - Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów, jakie mogły na nas spaść od początku epidemii. Teraz przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus cały czas z nami będzie, do wynalezienia szczepionki, oby jak najszybciej - podkreślił premier.

Wyraził nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. - Czerwiec, lipiec - to będą te miesiące powrotu w pełni do normalności gospodarczej - powiedział premier.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej