Start rakiety Falcon 9 odwołany z powodu pogody. Kolejna szansa w sobotę

Start amerykańskiej rakiety Falcon 9 nie odbędzie się w środę z powodu niesprzyjającej pogody. NASA poinformowała, że następna próba zostanie podjęta w sobotę. Rakieta miała wynieść na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie.

2020-05-27, 22:25

Start rakiety Falcon 9 odwołany z powodu pogody. Kolejna szansa w sobotę

Decyzję podjęto na 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie. Procedurę odwołano ze względów bezpieczeństwa, norm nie spełniały warunki pogodowe. Oprócz niesprzyjającej pogody w rozpoczętej procedurze startu nie wykryto żadnych błędów.

Powiązany Artykuł

spacex_nasa1200.jpg
Początek nowej ery w kosmicznych podróżach. Pierwszy komercyjny lot NASA i SpaceX

Niesprzyjająca pogoda zniweczyła plany na start

"Nie będzie dziś startu - bezpieczeństwo naszej załogi, astronauty Hurleya i astronauty Behnken, jest naszym najwyższym priorytetem" - napisał na Twitterze szef NASA Jim Bridenstine.

Start rakiety Falcon 9 na niską okołoziemską orbitę planowano na środę na godzinę 22.33 polskiego czasu. Na Przylądku Canaveral na Florydzie obecny jest prezydent USA Donald Trump.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] USA uwolnią się od zależności od Rosji w lotach załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną

REKLAMA

NASA podała już, że następna próba startu zostanie podjęta w sobotę o godzinie 21.22 czasu polskiego. Terminy rezerwowe to niedziela oraz poniedziałek.

Pierwszy w historii komercyjny lot kosmiczny

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniesie rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniesie więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Tomasz Rożek: USA przedefiniowały sposób zdobywania kosmosu

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

REKLAMA

Doświadczeni astronauci już w kapsule

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów. Muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Człowiek w kosmosie - niemal 60 lat wypraw w nieznane

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie..

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej