Antoni Libera o nowych tłumaczeniach wybranych dzieł literatury powszechnej

- Żyjemy w okresie dekonstrukcji, wszystko ulega rozebraniu na czynniki pierwsze, stało się to nieznośne. Młodzi reżyserzy zaczynają przepisywać antyczne dramaty swoim językiem, pełnym pospolitości i wulgarności. Trzeba było się temu przeciwstawić - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Libera, pisarz, tłumacz.

2020-05-31, 08:45

Antoni Libera o nowych tłumaczeniach wybranych dzieł literatury powszechnej
"Dymitr" Fryderyka Schillera. Libera: Polacy marzyli, by historia znalazła się na kartach wielkich pisarzy . Foto: PR2

Posłuchaj

Antoni Libera w rozmowie na temat nowego przekładu wybranych dzieł literatury powszechnej ("Konfrontacje Idei")
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji była praca Antoniego Libery nad współczesnymi przekładami niektórych dzieł literatury antycznej. - W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że żyjemy w zmiennych czasach. Nie jest to czas, kiedy kultura jest ustabilizowana i powstają wielkie arcydzieła. Pomyślałem, by w tej sytuacji być bardziej kustoszem literatury. Zajęcie się arcydziełami literatury powszechnej być może będzie z większym pożytkiem dla mnie i dla publiczności - podkreślił. 

Powiązany Artykuł

pap_20160521_0SN jerzy pilch 1200.jpg
"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

- Jeśli teatr ma być żywy, musi operować językiem absolutnie komunikatywnym, a z tym są problemy. Pokutuje u nas idiom młodopolski. To język bombastyczny, wręcz operowy. Kiedy żyjemy w okresie dekonstrukcji, wszystko ulega rozebraniu na czynniki pierwsze, stało się to nieznośne. Młodzi reżyserzy zaczynają przepisywać to swoim językiem, pełnym pospolitości i wulgarności. Trzeba było się temu przeciwstawić - dodał.

Odniósł się on również do twórczości Samuela Becketta. - Jest kontynuatorem, a zarazem pisarzem, który dochodzi do jakiegoś kresu. Zgodnie ze swoim statusem jest zwierciadłem tego, co się dzieje, a odbija w nim się to, co narastało przez ostatnie 300 lat. W tamtych czasach okres emancypacji rozumu był niewątpliwie ruchem rozświetlającym, ale na przełomie XIX i XX w. doszło do pewnej katastrofy myślowej. Pojawiły się kluczowe teorie, które rozbiły sacrum. Samuel Beckett pokazuje jak wygląda pobyt człowieka na ziemi, kiedy sacrum przestaje być aktualne - podsumował.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Antoni Libera
Data emisji: 31.05.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej