Prof. Maciej Drzonek: sondaże wyborcze mogą być wykonywane tendencyjnie

- Chęć sztucznego wykreowania konkretnego kandydata może powodować, iż sondaże wyborcze mogą być źle przygotowywane po to, by osiągnąć efekt tzw. samospełniającej się przepowiedni. Były już sytuacje, że wskazania sondażowe nie pokrywały się z rzeczywistością - powiedział prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

2020-06-02, 13:10

Prof. Maciej Drzonek: sondaże wyborcze mogą być wykonywane tendencyjnie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Posłuchaj

Prof. Maciej Drzonek o staraniach kandydatów w wyborach prezydenckich o poparcie Polaków ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

W kilku ostatnio opublikowanych sondażach można zauważyć zmieniające się poparcie dla kandydatów w wyborach prezydenckich. Prof. Maciej Drzonek podkreślił, że trudno obecnie porównywać wskazania dotyczące m.in. Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Powiązany Artykuł

shutterstock_schetyna 1200.jpg
Schetyna odpowiada Budce: musiałbym być niedojrzały, by konflikty przenosić na kampanię Trzaskowskiego

- Nie wiemy tak naprawdę, jakie notowania ma pan Trzaskowski, nie mamy ich za bardzo do czego odnieść. Można to zrobić w kontekście Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, ale trudno to robić w stosunku do kogoś, kto nawoływał do bojkotu wyborów. W przypadku prezydenta Dudy ciężko porównywać sondaże obecne do tych sprzed 10 maja. Wtedy mieliśmy bowiem do czynienia z wielką burzą związaną z organizacją wyborów - zwrócił uwagę politolog.

Samospełniająca się przepowiednia

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wyniki sondażowe Andrzeja Dudy powinniśmy odnosić do tego, co widzieliśmy przed 5 marca, czyli sprzed rozpoczęcia pandemii koronawirusa w Polsce. - One są względnie podobne. Nie widzę tu zasadniczego wahnięcia - dodał.

Jak podkreślił, przy tworzeniu sondaży można starać się uzyskać "efekt samospełniającej się przepowiedni", co miałoby działać na tzw. elektorat chwiejny, zastanawiający się nad uczestnictwem w głosowaniu i wyborze konkretnego kandydata.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

henryk domański 1200.jpg
Prof. Henryk Domański: wydaje się, że data wyborów, 28 czerwca, nie jest w tej chwili kwestionowana

- Efekt ten może być sztucznie kreowany podawaniem źle robionych, tendencyjnych wręcz sondaży. Nie wiem, czy tak jest teraz, ale były już sytuacje, że wskazania te nie pokrywały się z rzeczywistością - zaznaczył politolog.

Wykorzystanie pandemii koronawirusa

Prof. Drzonek odniósł się również do kwestii możliwego wpływu pandemii koronawirusa na wynik wyborów. Ocenił, że wszystkie siły polityczne będą się do tego tematu odwoływały w myśl zasady, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

- Opozycja będzie twierdziła, że się nie udało, że było źle. Rząd natomiast będzie mówił, że wszystko było bardzo dobrze, podpierając się konkretnymi wskaźnikami. Zgadzam się, iż należy odnosić to do pewnych mierzalnych elementów, jak chociażby statystyka umieralności na milion mieszkańców - wskazał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego
Data emisji: 02.06.2020
Godzina emisji: 11.35

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej