"Podzielenie się kłopotem". Prof. Grosse o unijnym pakcie migracyjnym
- Ze względów politycznych niektóre kraje, które nie chcą przyjmować już więcej osób, wolą stwierdzić, że "chcą się podzielić tym ciężarem z innymi", nawet wbrew ich woli - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
2020-06-09, 13:30
Posłuchaj
Polska wraz z Węgrami, Czechami, Słowacją, Estonią, Łotwą i Słowenią wystosowała do Komisji Europejskiej list, w którym ci członkowie Unii Europejskiej sprzeciwiają się przymusowemu relokowaniu imigrantów. KE w ciągu najbliższych dni ma przedstawić nowy pakt ws. migracji i azylu.
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy za udzielaniem pomocy na miejscu". Poseł Solidarnej Polski o relokacji imigrantów
- Chodzi o to, żeby podzielić się kłopotem. Wiadomo, że są kraje, które przyciągają nielegalnych imigrantów i uchodźców w pierwszym rzędzie - to nie tylko kraje graniczne jak Włochy czy Grecja, to także kraje, które mają u siebie już pewną mniejszość - ocenił prof. Tomasz Grosse.
Tłumaczył, że problem dotyczy głównie tych krajów, które mają u siebie dość dużą ilość imigrantów. Ze względów politycznych trudno jest im powiedzieć, że nie chcą przyjmować więcej osób, ale wolą stwierdzić, że "chcą się podzielić tym ciężarem z innymi krajami", nawet wbrew ich woli.
Gość audycji wyjaśnił również działanie mechanizmów KE i ich nieprzypadkowego czasu. - Trudno nie mieć podejrzeń, że jest to pewnego rodzaju strategia - ocenił prof. Grosse.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Północ południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Tomasz G. Grosse (UW)
Data emisji: 09.06.2020
REKLAMA
Godzina: 12.45
PR24/st
REKLAMA