Powstaje platforma do e-faktur. Ministerstwo Finansów zapowiada jej uruchomienie w 2021 r.

W 2021 r. ruszy platforma Ministerstwa Finansów do e-faktur, najpierw będzie udostępniona dla chętnych przedsiębiorców. - Zbieramy dane i chcemy te dane wykorzystywać, aby upraszczać system podatkowy w Polsce i zmniejszać ilość obciążeń, które są nakładane na podatnika – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

2020-06-10, 14:00

Powstaje platforma do e-faktur. Ministerstwo Finansów zapowiada jej uruchomienie w 2021 r.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Podczas Kongresu "Cyfryzacja Polskiej Gospodarki" Przemysław Koch mówił, że resort finansów chce w jak największym stopniu, podobnie jak w przypadku projektu Twój e-PIT, wykorzystywać dane – zwłaszcza deklaracje podatkowe, które posiada. Chodzi o to, aby maksymalnie odciążyć podatników. Jak dodał, w rozliczeniach za 2019 r. za pomocą Twojego e-PIT-u, po 30 kwietnia automatycznie zaakceptowano dokumenty PIT dla 3,8 mln podatników. Zapowiedział też realizację projektu e-faktur.

Powiązany Artykuł

kasa fiskalna 1200.jpg
Przegląd kasy fiskalnej. MF: można odroczyć termin

– Mam nadzieję, że projekt w sposób fakultatywny obejmie naszych przedsiębiorców już w roku 2021 – mówił pełnomocnik i wskazał na utworzenie platformy do wymiany faktur, co byłoby opcją, nie obowiązkiem.

– Taki jest plan, że w roku 2021 – daty jeszcze dokładnie nie znamy, czy to będzie połowa roku, czy druga połowa – będziemy chcieli udostępnić tę platformę w sposób fakultatywny dla zainteresowanych przedsiębiorców – zaznaczył.

Dostęp do wszystkich danych dla podatnika

Zgodnie z zamierzeniami resortu przedsiębiorca, który wystawi fakturę, przekaże ją na platformę, a jego kontrahent będzie mógł ją elektronicznie pobrać. W przyszłości platforma będzie mogła być wykorzystywana, przede wszystkim przez najmniejsze firmy, do opłacania faktur. Przemysław Koch dodał, że będzie prowadzony dialog z firmami, czy w określonym czasie nie warto wejść z obowiązkiem przekazywania faktur przez taką platformę.

REKLAMA

– Pracujemy także nad projektem wdrożenia e-Urzędu skarbowego - w przestrzeni wirtualnej, zdygitalizowanej, który byłby dostępny z każdego urządzenia podłączonego do internetu – powiedział przedstawiciel resortu.

W takim urzędzie podatnik miałaby dostęp do wszystkich danych, które fiskus o nim zebrał: deklaracji, dokumentów oraz faktur. Według pełnomocnika można sobie wyobrazić, że e-Urząd skarbowy będzie zintegrowany z e-płatnościami online, dzięki czemu jednym kliknięciem, bez wychodzenia z systemu, będzie można w nim opłacić także fakturę.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Leszek Syguła odniósł się do pytania, czy dane elektroniczne będą wypierać kontrole, a spadek wpływów z kontroli nie jest tego efektem.

– Patrząc na liczbę przeprowadzanych kontroli, w mojej ocenie nie możemy mówić, że kiedykolwiek analityka zastąpi kontrole. To są zupełnie dwa odrębne procesy. Najważniejsze rzecz jest taka, że dzięki analizie danych zawartych w plikach JPK_VAT, na poziomie Ministerstwa Finansów są wykrywane rozbieżności – powiedział.

REKLAMA

Wyjaśnił też, że narzędzia analityczne pozwalają na weryfikowanie rozliczeń podatkowych przy wykorzystaniu JPK_VAT. Zgodnie z przytoczonymi przez niego danymi, w 2019 roku dzięki wykorzystaniu JPK_VAT wykryto rozbieżności na kwotę netto około 10 mld zł, a kwota podatku wyniosła ok. 2 mld zł.

"Działania behawioralne" fiskusa

W takich przypadkach fiskus informuje firmy, że na przykład w ich rozliczeniach są faktury od podmiotów niezarejestrowanych jako płatnik VAT, albo faktury zaewidencjonowane dwa razy.

– Gdyby nie było JPK_VAT to nie byłoby tego uszczelniania i nie mielibyśmy wiedzy, że dochodzi do pewnych rozbieżności – powiedział i zaznaczył, że nie zawsze rozbieżność to nieprawidłowość.


Leszek Syguła tłumaczył, że dzięki analityce jest możliwość śledzenia transakcji, kontrola jest prowadzona na przykład w przypadku podejrzenia, że dochodzi do przestępstw karuzelowych. Dzięki analityce liczba kontroli spada. Jak poinformował dyrektor Izby, w 2019 r. zakończono ok. 17 tys. kontroli – na ok. 1,7 mln przedsiębiorców składających pliki JPK_VAT.

REKLAMA

Jednocześnie w ubiegłym roku ujawniono ok. 80 tys. faktur od podmiotów niezarejestrowanych, w tych przypadkach fiskus podjął "działania behawioralne", zmierzające do wyjaśnienia nieprawidłowości.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej