Procesje ograniczone, lub wewnątrz kościołów. Boże Ciało w czasie pandemii

Dziś w Kościele katolickim przypada Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

2020-06-11, 05:22

Procesje ograniczone, lub wewnątrz kościołów. Boże Ciało w czasie pandemii
Procesja Bożego Ciała w Legnicy w 2019 roku. Foto: PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East New

Zwykle uroczystościom Bożego Ciała towarzyszyły procesje ulicami miast i wsi. W tym roku jednak - z uwagi na epidemię koronawirusa, w wielu miastach zostały one ograniczone, lub przeniesione do wewnątrz kościołów.

Powiązany Artykuł

kosciol msza free shutter 1200 .jpg
Dziś Boże Ciało. "Manifestujemy wielką tajemnicę wiary"

Procesja do czterech ołtarzy na Jasnej Górze

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędzie się bez tradycyjnej procesji ulicami miasta. Tym samym uroczystość, łącząca Archikatedrę i Jasną Górę, została podzielona. W Bazylice Archikatedralnej Mszy świętej będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Eucharystia rozpocznie się o godz. 10.00.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Papież na Boże Ciało w czasach pandemii: możemy realizować życie eucharystyczne

Na Jasnej Górze uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Po Mszy świętej Wałami jasnogórskimi przejdzie procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

REKLAMA


Posłuchaj

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak: procesja będzie formą prośby o ustanie pandemii (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Kustosz klasztoru na Jasnej Górze zaprasza do pielgrzymowania na Jasną Górę. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi na terenie kościelnym, do którego należy także plac przed Szczytem Jasnej Góry, nie obowiązują limity liczby osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych.

Powiązany Artykuł

Shutterstock Boże Ciało adoracja procesja Kościół 1200.jpg
Procesje Bożego Ciała. Przewodniczący KEP apeluje o stosowanie się do zaleceń sanitarnych

Obchody w całej Polsce

W warszawskiej Bazylice Świętego Krzyża procesja przejdzie wewnątrz budynku. - Podejdziemy do ołtarzy Najświętszego Sakramentu, świętego Rocha - patrona zakażonych, świętego Michała Archanioła i św Judy Tadeusza - zaznacza ksiądz Zygmunt Berdychowski, proboszcz parafii świętego Krzyża w Warszawie. 


Posłuchaj

Ks. Zygmunt Berdychowski proboszcz parafii świętego Krzyża w Warszawie o przebiegu tegorocznej procesji Bożego Ciała (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

W Krakowie odbędzie się tradycyjna procesja z Wawelu do Rynku Głównego pod przewodnictwem krakowskiego metropolity abp.Marka Jędraszewskiego. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Procesje Bożego Ciała bez ograniczeń liczby uczestników. Abp Jędraszewski zaprasza do licznego udziału

REKLAMA

W większości parafii Podkarpacia, procesje odbędą się wokół kościołów lub wewnątrz nich. Uroczysta procesja głównymi ulicami, krocząca do czterech udekorowanych ołtarzy i z tłumem wiernych nie odbędzie się m.in. w Rzeszowie. Będzie za to pochód wiernych przed katedrą, gdzie w południe biskup Jan Wątroba odprawi liturgię.

Katolicy na Litwie świętują w niedzielę

Powiązany Artykuł

lednica2000_twitt1200.jpg
Spotkanie Młodych Lednica 2000 wirtualnie. Ponad 130 tys. uczestników

Święto Bożego Ciała obchodzone jest na całym świecie. Na Litwie uroczystości zostały jednak przeniesione na niedzielę. Nie ma to jednak związku z sytuacją epidemiczną w kraju, a z tym, że na Litwie czwartek nie jest dniem wolnym od pracy. Jak tłumaczy ksiądz Wojciech Górlicki, proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie, mieszkańcy Litwy przywiązują ogromną wagę do święta Bożego Ciała. - Jest to jedno z większych i bardziej uroczyście obchodzonych świąt - zaznacza.

REKLAMA

>>> [REPORTAŻ] Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

Wyjątkowo w tym roku nie będzie jednak tradycyjnego pochodu od Ostrej Bramy do wileńskiej Katedry. - Dlatego też wileńskie parafie organizują procesje po prostu u siebie - dodaje ksiądz Górlicki.

Niemieckie procesje na wodzie 

W Niemczech Święto Bożego Ciała obchodzone jest tylko w landach katolickich. W niemieckich kościołach katolickich - podobnie jak w Polsce - po mszach świętych organizowane są duże procesje. 

Do najsłynniejszych procesji w Niemczech należą te na wodzie. Najstarszą jest procesja na rzece Ren w Kolonii, która odbywa się od 1435 roku. Wierni gromadzą się przy ołtarzu zbudowanym na statku, na którym umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Wokół statku płyną pozostali wierni na mniejszych łódkach i żaglówkach. Podobne, choć dużo mniejsze wodne procesje odbywają się także w Bawarii. Z kolei w miejscowości Fritzlar w Hesji święto Bożego Ciała od 750 lat obwieszczają uroczyste salwy oddane z zabytkowych armat.

REKLAMA


Posłuchaj

W Niemczech tradycją Bożego Ciała są procesje na wodzie - relacja Waldemara Maszewskiego (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w Bawarii, Badenii Wirtembergii, Hesji, Nadrenii Palatynacie, Nadrenii Północnej Westfalii i kraju Sary. W Turyngii oraz Saksonii niektóre katolickie gminy także mają wolne.

Tradycja sięgająca XIV wieku

Boże Ciało jest obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246, a w 1317 ustanowiona została jako święto dla całego Kościoła zachodniego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Eucharystia obnoszona publicznie jest wyrazem wolności religijnej"

W Polsce uroczystość została wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej