100-lecie Bitwy Warszawskiej. Piotr Gliński: naszym wianem sieć nowych muzeów
- Naszym wianem na 100-lecie odzyskania niepodległości, w tym także 100-lecie Bitwy Warszawskiej, jest budowa sieci nowoczesnych muzeów - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
2020-06-15, 17:00
Posłuchaj
Na konferencji prasowej w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski zaprezentowali plan obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Działania realizowane są pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920.
Powiązany Artykuł
"Ważny etap upamiętniania Bitwy Warszawskiej". Wicepremier o projekcie pomnika
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynuje w imieniu polskiego rządu obchody ważnych rocznic, już od pewnego czasu przede wszystkim chodzi o obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, kształtowania się polskich granic trwał aż 6 lat i tyle trwa nasz program. Powołaliśmy specjalną instytucję do tych obchodów - przypomniał wicepremier Gliński.
Zaznaczył, że pomimo sytuacji związanej z koronawirusem, także obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej są przygotowywane i odbędą się.
- Z punktu widzenia MKiDN i rządu polskiego, który prowadzi politykę historyczną to, co jest podstawowym wianem na 100-lecie odzyskania niepodległości, w tym także 100-lecie Bitwy Warszawskiej, bo wojna polsko-bolszewicka była elementem decydującym o tym, że mogliśmy tę niepodległość utrzymać, jest budowa sieci muzeów - powiedział minister kultury.
REKLAMA
"83 projekty inwestycyjne w obszarze muzealnym"
Wicepremier Gliński poinformował, że w tej chwili w MKiDN realizowane są "83 projekty inwestycyjne w obszarze muzealnym". Wyjaśnił, że są to "43 projekty z tzw. funduszy europejskich i 40 projektów w różnych fazach budowy, modernizacji, nadawania nowego impulsu poprzez współprowadzenie i tworzenia nowych instytucji muzealnych".
Minister kultury przypomniał, że niektóre obiekty są już gotowe jak np. oddane w 2019 r. do użytku w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Inne inwestycje są kończone, np. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapowiedział, że otwarcie muzeum Piłsudskiego nastąpi 14 sierpnia 2020 r., w przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Wskazał, że z 83 inwestycji muzealnych, realizowanych przez MKiDN największą jest Muzeum Historii Polski: "długość budynku 200 metrów, kubatura 44 tys. metrów kwadratowych" - powiedział.
Film "Wojna Światów"
Wicepremier Gliński poinformował, że na 100-lecie Bitwy Warszawskiej MKiDN wraz z TVP przygotowuje film "Wojna Światów" wykorzystujący relacje uczestników i świadków wydarzeń oraz świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: unikalne filmy archiwalne, rozkazy oraz zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów oraz świeżo odnalezione materiały archiwalne.
REKLAMA
Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski. Jest to duet, który realizował film "Niepodległość", pokazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Premiera "Wojny Światów" odbędzie się około 15 sierpnia 2020 r.
dn
REKLAMA