GUS: w maju spadek zatrudnienia i płac, w czerwcu poprawa nastrojów konsumentów
Wynagrodzenie w maju, licząc rok do roku, wzrosło o 1,2 proc., po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu. Majowy spadek płac o 3,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca, był spowodowany brakiem wypłat nagród i premii - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. vs konsensus spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu.
2020-06-18, 12:00
Obniżone wynagrodzenie w maju spowodowane było m.in. tym, że w kwietniu pracodawcy wypłacali nagrody kwartalne, roczne oraz premie uznaniowe.
Niezależnie od tego, w maju 2020 r. ponownie występowało także zjawisko zmniejszania wynagrodzeń pracowników oraz wypłata wynagrodzeń postojowych - napisał GUS.
Zatrudnienie w maju 2020 roku spadło o 3,2 proc., licząc rok do roku, po spadku o 2,1 proc. w kwietniu tego roku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ile osób straciło pracę z powodu pandemii? GUS podał dane
W czerwcu lepsze nastroje konsumentów
W czerwcu odnotowano poprawę zarówno bieżących, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich - poinformował GUS.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -19,4 i był o 10,7 pkt proc. wyższy od maja tego roku.
REKLAMA
GUS podaje, że w czerwcu wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 18,8 pkt proc.) oraz
możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (o 16,7 pkt proc.).
W porównaniu do czerwca 2019 r. obecna wartość wskaźnika BWUK jest niższa o 29,0 pkt proc.
Powiązany Artykuł
"Sytuacja będzie szybko wracała do stanu sprzed pandemii". Ekspert o gospodarczych scenariuszach
Polacy mniej się boją kryzysu ?
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 13,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -23,9.
Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy wzrost odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 18,8 pkt proc.).
W czerwcu WWUK osiągnął wartość o 31,4 pkt proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2019 roku.
Jak te dane ocenia ekspert PKO BP ?
-Dane o zatrudnieniu pozostają pod silnym wpływem mechanizmów Tarczy Antykryzysowej, takie jak skrócony wymiar czasu pracy, czy zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia - stwierdziła Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP.
REKLAMA
Jej zdaniem istotny wpływ mechanizmów Tarczy potwierdza zestawienie zmian zatrudnienia (etaty) i zatrudnionych (osoby) – w kwietniu, przy spadku liczby etatów o 153 tys., liczba pracujących spadała o 48 tys.
-Poza Tarczą Antykryzysową spadek zatrudnienia odzwierciedlał, brak chęci do przedłużania umów czasowych i rozwiązywanie umów o pracę - oceniła Marta Petka-Zagajewska z PKO BP.
A co na dane GUS powiedzą analitycy Ministerstwa Rozwoju ?
W maju 2020 roku firmy ograniczały zatrudnienie, ale w wolniejszym tempie niż w kwietniu - wskazało Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS.
Według resortu na statystyki wpływ miało m.in. zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy na skutek wykorzystania Tarczy Antykryzysowej.
REKLAMA
-Na wykazaną w badaniu liczbę etatów wpływ mają również pobierane przez pracowników zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy też przebywanie na urlopach bezpłatnych. Dlatego część tych pracowników mogła być nie uwzględniona w statystyce zatrudnienia - uważają eksperci resortu rozwoju.
PR24/PAP/IAR/sw
REKLAMA