Doradca prezydenta RP: obronność, bezpieczeństwo, energetyka tematami rozmów Duda-Trump
- Oprócz spraw obronności i bezpieczeństwa także energetyka, biznes i cyberbezpieczeństwo będą tematami rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP Paweł Sałek.
2020-06-18, 08:10
Prezydent Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem w środę 24 czerwca - potwierdził oficjalnie Biały Dom. Rozmowy mają dotyczyć między innymi współpracy wojskowej, handlowej i w dziedzinie energetyki.
Powiązany Artykuł
Spotkanie prezydentów Polski i USA. Wiemy, kiedy się odbędzie
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że relacje prezydentów Polski i USA są bardzo dobre na poziomie oficjalnym i osobistym. - Prezydent Andrzej Duda ma znaczące osiągnięcia w układzie międzynarodowym. Koncepcje Trójmorza, bezpieczeństwa i NATO, którym kibicuje strona amerykańska, są w tym najważniejsze. Andrzej Duda zabiegał od początku swojej kadencji, by Polacy żyli w bezpiecznym kraju i regionie. Emanacją relacji z USA jest sprawa wiz, której przez dziesięciolecia nie udawało się załatwić. Ten element zaniknął w przestrzeni publicznej i kampanii wyborczej. To kluczowa sprawa dla Polaków, jesteśmy traktowani jak obywatele innych państw UE. W bezpośredniej rozmowie z Donaldem Trumpem prezydent Andrzej Duda wyjaśnił problem wiz do USA. Donald Trump wydał dyspozycje swojej administracji, że sprawa ma być załatwiona w ciągu roku i została załatwiona. Relacje osobiste są bardzo ważne w polityce międzynarodowej - powiedział Paweł Sałek.
Inwestycje USA w Polsce
Doradca prezydenta RP podkreślił, że będzie to pierwsza wizyta międzynarodowa w Białym Domu w okresie wychodzenia z pandemii koronawirusa. - To też pokazuje, że Polska jest ważna dla strony amerykańskiej. Oprócz spraw obronności dyskusje będą dotyczyły również bezpieczeństwa energetycznego i cyberbezpieczeństwa - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Paweł Sałek zwrócił również uwagę, że Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla inwestycji międzynarodowych ze względu na swoje położenie. - Nasza gospodarka rozwija się, Polacy się dobrymi pracownikami, mamy świetne kadry. Inwestycje w Polsce są mile widziane. Każda z nich poddawana jest jednak głębokiej analizie. Konkurencja na rynku globalnym jest bardzo duża. Są zapowiedzi dużych inwestycji USA sektora IT. To oznacza kolejne miejsca pracy, impuls dla rozwoju. Jednocześnie Polska jest stabilnym krajem - podkreślił doradca prezydenta.
Nie wykluczył również inwestycji USA w Centralny Port Komunikacyjny. - Potrzeba nam dobrego skomunikowania ze światem oraz szybkiego i ekologicznego transportu, jakim jest kolej. Całą Polskę trzeba zintegrować połączeniami, trzeba tego dokonać, zaszłości porozbiorowe nadal pod tym względem są widoczne. Zainteresowanie inwestorów CPK jest bardzo duże ze strony Japonii i USA. Świat ucieka do przodu, powinniśmy być w czołówce tego peletonu - podsumował gość Polskiego Radia 24.
Rząd zakłada, że Centralny Port Komunikacyjny zostanie oddany do użytku w 2027 roku. W pierwszym etapie ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo 100 milionów.
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Paweł Sałek
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 07.15
REKLAMA
REKLAMA