"Próba obniżenia rangi wizyty prezydenta w USA". Rzecznik rządu o liście Rafała Trzaskowskiego

- List kandydata KO Rafała Trzaskowskiego do prezydenta Andrzeja Dudy to próba obniżenia rangi odbywającej się wizyty głowy państwa w USA - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

2020-06-24, 10:14

"Próba obniżenia rangi wizyty prezydenta w USA". Rzecznik rządu o liście Rafała Trzaskowskiego

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pyta o cel jego środowej wizyty w USA. Według polityka opinia publiczna powinna wiedzieć, czy są m.in. plany przenoszenia do Polski broni jądrowej lub budowy reaktora atomowego.

Powiązany Artykuł

Polish President Andrzej Duda talks to reporters after arriving in Washington for talks with Donald Trump mid-20624009.jpg
Prezydent Andrzej Duda: USA traktują sojusz z Polską bardzo poważnie

Zapewnił na swojej wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie, że w kwestii stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce panuje zgoda.

Natomiast – jak zaznaczył Trzaskowski – dochodzą do niego sygnały o tym, że Amerykanie chcą przenosić do Polski swoją broń nuklearną oraz że toczą się rozmowy na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Apel Trzaskowskiego

- Apeluję do pana prezydenta, aby te sprawy jednoznacznie wyjaśnił i jasno poinformował opinię publiczną, że nie chodzi o przenoszenie sił nuklearnych, żeby wyjaśnił, czy te rozmowy będą rzeczywiście dotyczyły budowy reaktora atomowego – oświadczył Trzaskowski.

Poproszony o komentarz w sprawie listu kontrkandydata Andrzeja Dudy rzecznik rządu stwierdził, że jest on obliczony na wewnętrzne potrzeby i jest to "próba obniżenia rangi wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych".

Czytaj również:

Dodał też, że wydźwięk listu "osłabia pozycję negocjacyjną Polski, bo wskazuje na różnicę w poglądach".

Cele wizyty

Jednocześnie Müller podkreślił kilkukrotnie, że rząd i prezydent opierają się w polityce zagranicznej na dwóch filarach – europejskim i amerykańskim, a kandydat KO na prezydenta wyobraża sobie tę politykę inaczej.

Powiązany Artykuł

1200_Trzaskowski_PAP.jpg
"Rafał, prezydenta wybierają zwykli ludzie". Sztab Andrzeja Dudy odpowiada na spot kandydata KO

- To powoduje dysonans, a potrzebna jest spójna i jasna polityka w kwestiach zewnętrznych państwa. Jednocześnie potrzebna jest dywersyfikacja sojuszy, bo gdy na pewne kwestie pojawiają się w Europie różnice zdań – jak w przypadku gazociągu Nord Stream 2 – Polska ma partnera, który wzmacnia jej pozycję - dodał.

Rzecznik stwierdził również, że celem wizyty jest także deklaracja o charakterze bezpieczeństwa wojskowego i podtrzymanie tych ustaleń, których dokonano do tej pory, dotyczących zwiększenia amerykańskiego udziału w ramach paktu północnoatlantyckiego w Polsce.

Rozwój sektorów informatycznego, energetycznego oraz inwestycji 

- Pamiętajmy, że dokładnie w tym tygodniu w Moskwie odbywa się defilada wojskowa, a w tej chwili prezydent Polski jest i potwierdza strategiczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi – odpowiedział rzecznik pytany o kluczowe sprawy w porozumieniu z USA.

REKLAMA

Jego zdaniem to "najbardziej dobitnie pokazuje, na czym właśnie polega nasza polityka zagraniczna". Ponadto – jak wskazał dalej Müller – wśród tematów rozmowy prezydentów Polski i USA pojawić się mają sprawy dotyczące rozwoju sektorów informatycznego i energetycznego oraz inwestycji "w szeroko pojęty rozwój nowych technologii".

We wtorek prezydent Andrzej Duda wyleciał do Waszyngtonu. Dzisiaj spotyka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej