"Gdyby nie wydarzenia w Hucie Katowice, nie doszłoby do powstania Solidarności". Andrzej Rozpłochowski o strajkach w 1980 r.

- Część strajków w zakładach pracy była inspirowana przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski.

2020-06-27, 14:30

"Gdyby nie wydarzenia w Hucie Katowice, nie doszłoby do powstania Solidarności". Andrzej Rozpłochowski o strajkach w 1980 r.
"Chodziło o odrzucenie systemu zniewolenia totalitarnego" - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Ukielski, współautor książki "1989. Jesień Narodów".Foto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

Gość PR24, legenda śląskiej "Solidarności", był jednym z uczestników walki o wolną Polskę. Przypomniał, że "Solidarność" powstała jako Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, ale szybko pełniła rolę daleko wyrastającą poza zadania klasycznego związku zawodowego. Stała się ogólnonarodowym ruchem przywracającym pamięć walczącym o wolne słowo, walczącym tak naprawdę o wolność.

"Prawdziwy strajk"

Powiązany Artykuł

olszewski_1200.jpg
Krzysztof Wyszkowski: siła agentów spowodowała, że lustracja została zatrzymana na wiele lat

W nocy z 30 na 31 sierpnia 1980r. strajkujący w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, dzięki postawie dwóch osób, Andrzeja Rozpłochowskiego i Jacka Jagiełki, doprowadzili do obalenia przywództwa pierwszego Komitetu Strajkowego, który powstał 29 sierpnia. Utworzono drugi Komitet z jego nowym przewodniczącym, Andrzejem Rozpłochowskim i dalszymi zmianami personalnymi i dopiero ten Komitet rozpoczął prawdziwy strajk. Był to jedyny przypadek wymiany kierownictwa Komitetu Strajkowego w czasie sierpniowych strajków.


Posłuchaj

A. Rozpłochowski o strajkach w 1980 r. ("Gość PR24") 25:42
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W trzech pozostałych ośrodkach strajkowych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu do takiej sytuacji nie doszło, choć jak się później okazało, przywódcy tych komitetów byli również zaangażowani w różną współpracę z dyktaturą PRL. Dopiero znacznie później, za konszachty z komunistami, górnicy usunęli pierwszego przywódcę strajku w Jastrzębiu, który 3 września 1980r. podpisał Porozumienie Jastrzębskie. Ale jego następca również był TW SB.

"Prowokacje komunistów"

- Część była inspirowana przez komunistyczne władze. W sierpniu 1980 roku sprowokowano strajki na Wybrzeżu. Komuniści nie planowali strajku w całej Polsce, uruchomili je w stoczniach: gdańskiej i szczecińskiej, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem stąd 28 sierpnia zainspirowano strajk np. w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej - mówił Andrzej Rozpłochowski.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: Andrzej Rozpłochowski (legenda śląskiej "Solidarności")

Data emisji: 27.06.2020

Godzina: 13.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej