Współpraca wojskowa UE z USA. Dyplomata wyjaśnia blokadę unijnej decyzji przez Polskę

Polska chce, by Stany Zjednoczone zostały dopuszczone do unijnej współpracy wojskowej i realizowanych projektów w ramach wspólnej polityki obronnej PESCO. Brak gwarancji był powodem dla którego Warszawa zablokowała w piątek wieczorem unijną decyzję ustanawiającą warunki dopuszczające kraje spoza Wspólnoty do współpracy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2020-06-28, 15:02

Współpraca wojskowa UE z USA. Dyplomata wyjaśnia blokadę unijnej decyzji przez Polskę

Polska od dłuższego czasu zabiega, by unijne projekty realizowane w ramach współpracy w dziedzinie obronności były otwarte także na kraje NATO-wskie, nienależące do Wspólnoty. Chodzi o dopuszczenie Amerykanów do współpracy.

Powiązany Artykuł

współpraca wojskowa Polska-USA 1200
Pentagon przedstawi prezydentowi USA opcje wycofania wojsk z Niemiec już w poniedziałek

- Nie widzimy możliwości, by nie uwzględnić strategicznych relacji ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z polskich dyplomatów.


Posłuchaj

Polska blokuje unijną decyzję, bo zabrakło gwarancji o współpracy wojskowej z USA. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreślił, że Warszawa wspiera unijną politykę obronną i europejską współpracę w ramach PESCO, ale nie może się zgodzić na to, by miała ona negatywny wpływ na współpracę wojskową w ramach NATO. A ponieważ zabrakło precyzji w tej sprawie w zapisach przygotowanych przez chorwackie przewodnictwo w projekcie decyzji dotyczącej warunków współpracy z krajami spoza Unii, Polska je zablokowała. Chorwacja, która w najbliższą środę zakończy półroczne przewodnictwo, nie będzie mogła tego wpisać na listę spraw pomyślnie załatwionych.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej