Andrzej Zybertowicz: od decyzji komisji ds. tytułów odwołam się do sądu administracyjnego
Odwołam się do sądu administracyjnego od odmownej decyzji Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów ws. nadania mi tytułu profesora - zapowiedział socjolog, dr hab. Andrzej Zybertowicz. Jak ocenił, niektóre recenzje jego dorobku były negatywne z powodów politycznych.
2020-06-30, 20:54
Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje prezydent RP na podstawie wniosku Centralnej Komisji (CK) do Spraw Stopni i Tytułów.
Powiązany Artykuł
"Ideologia odrzucająca chrześcijańskie normy". Prof. Nalaskowski o LGBT
O decyzji dowiedział się z mediów
Kwestią ewentualnej profesury doradcy prezydenta, dr. hab. Andrzeja Zybertowicza, Prezydium CK zajęło się na poniedziałkowym posiedzeniu. - W wyniku tajnego głosowania (5 głosów za, 3 głosy przeciw oraz 3 głosy wstrzymujące się) została podjęta decyzja odmawiająca przedstawienia prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych - poinformował we wtorek dr Jerzy Deneka, dyrektor biura Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
- Przedmiotowa decyzja została podjęta w wyniku wnikliwej analizy zgromadzonej dokumentacji w sprawie, w tym trzech recenzji sporządzonych na zlecenie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, które zawierały konkluzje o braku spełnienia przez kandydata warunków wymaganych do nadania tytułu naukowego profesora, jak i dwóch opinii Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych, które odpowiednio w wyniku głosowania przeprowadzonego w dniu 7 maja 2019 r. oraz 3 czerwca 2020 r., rekomendowały odmowę poparcia wniosku dr. hab. Andrzeja Zybertowicza o nadanie tytułu profesora - dodał dr Deneka.
REKLAMA
O tej decyzji Andrzej Zybertowicz dowiedział się we wtorek z mediów. - Gdy otrzymam decyzję, odwołam się od niej do sądu administracyjnego - zapowiedział doradca prezydenta. Pismo w tej sprawie przygotuję wspólnie z adwokatem - podkreślił.
Powiązany Artykuł
100-lecie Uniwersytetu Morskiego w Gdynii. Prezydent: to instytucja niezwykle zasłużona dla polskiej nauki
Szef biura Centralnej Komisji (CK) do Spraw Stopni i Tytułów dr Jerzy Deneka poinformował, że osoba, której CK odmówiła poparcia wniosku oraz przekazania go do prezydenta RP o nadanie tytułu profesora, może wystąpić do CK z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy lub zaskarżyć podjętą przez Centralną Komisję decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Tytuł "miałby gorzki smak"
Zybertowicz, zapytany czy oczekuje pozytywnego dla siebie rozstrzygnięcia sądowego, stwierdził, nie sposób tego przewidzieć, gdyż sędziowie niekiedy bardziej lojalni są wobec nastrojów swojego środowiska, niż wobec zasad logiki i przyzwoitości.
- Profesura to jest pewna godność przyznawana przez profesorów. W momencie, gdy owi profesorowie, zachowują się w taki sposób, że tracą mój szacunek, to i profesura przyznana przez osoby, które trudno szanować, traci smak. Dlatego, gdybym uzyskał ten tytuł w wyniku odwołania, miałby on gorzki smak - podkreślił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
USA: "znaczący i ważny rasizm". Nazwisko byłego prezydenta zniknie z nazwy wydziału uniwersytetu
Przypomniał, że procedura nadania tytułu profesora składa się w kilku etapów. Pierwszy to wykonanie pięciu recenzji. Zybertowicz przypomniał, że wszystkie z nich kończyły się pozytywnymi konkluzjami. Inaczej było w przypadku tzw. superrecenzji (czyli recenzji recenzji).
- W jednej z nich zastosowano kryterium nieobowiązujące w czasie tej procedury i tylko dlatego konkluzja tej superrecenzji była negatywna - wyjaśnił. Powiedział, że zwróciło na to uwagę dwóch profesorów, członków Sekcji Nauk Humanistycznych, którzy wysłali do Przewodniczącego Centralnej Komisji pisma jednoznacznie stwierdzające, że podczas procedury miały miejsce poważne nieprawidłowości.
Postępowanie w sprawie przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
REKLAMA
paw/
REKLAMA