Pielgrzymka "Przez krzyż", ale bez krzyża
W czwartek wyruszyła na Jasną Górę jubileuszowa 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Anny.
2010-08-05, 07:00
Arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że krzyża nie wolno wykorzystywać do realizacji własnych celów. W homilii podczas mszy w kościele świętej Anny metropolita warszawski wyjaśnił, że przede wszystkim nie powinniśmy orzekać do kogo należy przestrzeń, oznaczona tym symbolem.
Zwracając się do uczestników 30. Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej duchowny podkreślił, że krzyż ma prawo być obecny w życiu publicznym. Wyjaśnił, że wynika to między innymi z tego, że cywilizacja europejska, z której wszyscy wyrastamy, ma korzenie w chrześcijaństwie.
Arcybiskup Kazimierz Nycz odniósł się w ten sposób do sporu, dotyczącego usunięcia spod Pałacu Prezydenckiego krzyża, upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W pielgrzymce do Częstochowy miał być niesiony krzyż postawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie pod Smoleńskiem. Tak ustalono w wyniku porozumienia harcerzy, kancelarii prezydenta i władz kościelnych. Jednak z powodu protestów "obrońców krzyża" - pozostawiono go na dawnym miejscu, aby nie doprowadzać do eskalacji napięcia.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Przez krzyż", a patronuje jej błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Pątnicy pokonają trasę liczącą około 290 kilometrów. Tradycyjnie będą nocować w stodołach lub namiotach, a ich bagaże zostaną przetransportowane samochodami.
REKLAMA
Pielgrzymi udają się do częstochowskiego sanktuarium maryjnego, aby 15 sierpnia uczestniczyć w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najważniejsze i najstarsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym.
W każdym z 10 dni pielgrzymki pątnicy mają rozważać kolejne aspekty krzyża. Pierwszego dnia pielgrzymki będzie to symbolika tego znaku chrześcijaństwa w sakramencie chrztu. Drugiego dnia pielgrzymi będą rozważać znaczenie krzyża dla zbawienia. Kolejny dzień będzie poświęcony przeżywaniu cierpienia i chorób. Szóstego dnia pielgrzymki tematem rozważań będzie także obrona krzyża.
Sześć pielgrzymek
Po raz pierwszy pielgrzymka akademicka wyruszyła z Warszawy w 1981 roku jako Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna, jednak jej początki sięgają lat 70.
30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna dotrze do Częstochowy 14 sierpnia. O godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza święta, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.
REKLAMA
W sierpniu z Warszawy na Jasną Górę wyruszy sześć pielgrzymek. W czwartek rozpoczną się trzy z nich, oprócz akademickiej, 19. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin.
Pierwsze zorganizowane grupy pątników pielgrzymowały na Jasną Gorę od XVI wieku. Tradycje pielgrzymek z Warszawy sięgają 1711 roku. Zaczątkiem Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej była Piesza Pielgrzymka Warszawska, która w 1981 roku została przekształcona w Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną. Jej twórcą był duszpasterz akademicki ksiądz Józef Maj.
WAPD, zgodnie z nazwą, miała być pielgrzymką ludzi młodych, przede wszystkim skupionych wokół duszpasterstwa akademickiego. Udział w WAPD brali również pracownicy naukowi warszawskich uczelni oraz klerycy z Warszawskiego Seminarium Duchownego.
W 1993 roku 13. pielgrzymka diecezjalna zmieniła nazwę na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną. Było to związane z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku w kraju i za granicą w celach religijnych podróżowało około 410 tysięcy Polaków. Było to o ponad 100 tysięcy mniej niż 5 lat temu.
REKLAMA
kh
REKLAMA