Niższy ZUS to niższe koszty działalności. Korzystają z niego setki tysięcy przedsiębiorców

"Mały ZUS Plus" to jedna z propozycji rządu, pozwalająca obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W tym roku jeszcze więcej firm może skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy pod koniec grudnia ubiegłego roku, a zmiany weszły w życie już w lutym 2020.

2020-07-06, 10:47

Niższy ZUS to niższe koszty działalności. Korzystają z niego setki tysięcy przedsiębiorców
Składkę zdrowotną za grudzień zapłaconą w tym roku można odliczyć od podatku - zwraca uwagę MF.Foto: Iren Moroz/shutterstock

Obowiązujący w ubiegłym roku "Mały ZUS" był adresowany do przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczały 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wprowadzone od lutego tego roku zmiany stwarzają podstawy prawne do odprowadzania obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców, którzy osiągnęli w roku kalendarzowym przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wyższy niż 120 tys. zł. W odniesieniu do spełniających to kryterium podstawa wymiaru składek będzie uzależniona od dochodu, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.

Powiązany Artykuł

firma biznes 1200.jpg
Niższy CIT dla małych firm. Ponad 150 tysięcy z nich skorzystało z ulg

Wsparcie dla setek tysięcy firm

Skorzystać z propozycji może w kraju ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Z wcześniejszego rozwiązania korzystało prawie 170 tys. firm. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni lutego – czyli od razu po wprowadzeniu zmian – na wykorzystanie preferencyjnych stawek zdecydowało się 35 tys. przedsiębiorców, do końca miesiąca było ich już 80 tys.


Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Składki liczone są proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to 1,3-1,5 mld zł w kolejnych latach – co oznacza, że tyle właśnie pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, DoS, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej