Uwaga przedsiębiorcy. Jeszcze tylko kilka dni na zgłoszenie się do nowego rejestru
Ostatni dzwonek na wpisanie firmy do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Przedsiębiorcom pozostał niecały tydzień na przesłanie fiskusowi informacji o osobach, które faktycznie kontrolują spółki. Termin zgłoszeń upływa 13 lipca 2020 roku.
2020-07-07, 09:34
Posłuchaj
- Powołanie CRBR jest odpowiedzią na dyrektywę UE w tej sprawie. Zgłoszenia do rejestru dokonuje osoba uprawniona do reprezentowania spółki - mówi Marcin Stec, dyr. departamentu informacji finansowej w Ministerstwie Finansów. Jak wyjaśnia, CRBR to system teleinformatyczny, gromadzący informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółkami. Powstał, by skuteczniej walczyć m.in. z praniem brudnych pieniędzy.
Powiązany Artykuł

Niższy CIT dla małych firm. Ponad 150 tysięcy z nich skorzystało z ulgi
Uwaga na terminy
Pierwotny termin rejestracji w CRBR wyznaczony był na 13 kwietnia, jednak z powodu wybuchu epidemii koronawirusa został przesunięty o trzy miesiące. Zgłoszeń można dokonać online, za pośrednictwem witryny stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Dla spółek, wpisanych do KRS przed 13 października 2019 roku, termin na wpisanie upływa 13 lipca i jest ostateczny - wskazuje Marcin Stec. Dodaje, że do zarejestrowania pozostało jeszcze ponad 300 tysięcy spółek.
Firmy zarejestrowane po 13.10.2019 roku mają obowiązek zgłoszenia danych do CRBR w ciągu siedmiu dni od rejestracji w KRS.
- Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został stworzony na podstawie dyrektyw UE - wyjaśnia Michał Mieszkiełło, radca prawny z Kancelarii Ożóg - Tomczykowski. W ten sposób unijny ustawodawca postanowił uregulować i ułatwić dostęp do danych o spółkach handlowych.
Jakie spółki muszą być wpisane do rejestru?
- Informacje zawarte w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych są jawne dla każdego zainteresowanego. Wpisu do rejestru muszą dokonać następujące spółki: jawne, komandytowe i komandytowo-akcyjne, spółki z.o.o., a także akcyjne (z wyjątkiem publicznych) - wskazuje Michał Mieszkiełło.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych działa od 13 października 2019 r. Brak zgłoszenia lub spóźnienie się z nim może sporo kosztować - maksymalna kara to milion złotych.
PolskieRadio24.pl, MF, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA