Tu przetrzymywano i torturowano Polaków. Znowu można odwiedzać "Cele Bezpieki"

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia "Cel Bezpieki", które po kwarantannie ponownie zostały udostępnione zwiedzającym. To zewnętrzna wystawa muzeum znajdująca się w miejscu, gdzie po 1945 roku przetrzymywano i torturowano Polaków.

2020-07-12, 03:59

Tu przetrzymywano i torturowano Polaków. Znowu można odwiedzać "Cele Bezpieki"
Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia "Cel Bezpieki". Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa znajduje się w podziemiach Muzeum Sprawiedliwości w Warszawie, w miejscu gdzie tuż po II wojnie światowej mieściło się Muzeum Bezpieczeństwa Publicznego, w którego kazamatach więziono między innymi generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz Jana Rodowicza "Anodę".

Jak mówi Katarzyna Grabowska z Muzeum Powstania Warszawskiego, jedną z głównych cech wystawy "Cele Bezpieki" jest jej autentyczność. - Tam w latach 1945-54, na Koszykowej, przy Placu na Rozdrożu w pięknej przedwojennej kamienicy Bogdanowicza znajdowało się więzienie i bardzo ciężki areszt wydobywczy - powiedziała Katarzyna Grabowska.

Powiązany Artykuł

Paweł Ukielski 663x364.jpg
Paweł Ukielski: Cele bezpieki w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości są unikatowe, bo znajdowały się tam, gdzie było samo skondensowane zło systemu komunistycznego

Podziemne cele zostały starannie odrestaurowane dzięki temu zwiedzający mogą na ścianach zobaczyć autentyczne rysunki i zapiski więźniów. - Można zobaczyć podpisy, kalendarze numeryczne, wydrapki, a nawet portrety, choć nie wiadomo kogo – podkreśliła Katarzyna Grabowska.

Informacje dotyczące zwiedzania "Cel bezpieki" znajdują się na stronie internetowej www.1944.pl.

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej