"Przed prezydentem stoi ogromne wyzwanie - jak ostudzić emocje". Politolog o wynikach II tury wyborów
- Trzeba wyciągnąć rękę. Spotkanie, które zaproponował Andrzej Duda, jest bardzo ważnym otwarciem, to być może punkt zwrotny - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). W dyskusji uczestniczyli również prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski).
2020-07-12, 23:25
W niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył popierany przez PiS Andrzej Duda - wynika z badania late poll analizującego dane z 90 proc. komisji wyborczych. Urzędujący prezydent zdobył poparcie 51 proc. Polaków. Na jego kontrkandydata, prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego PO, zagłosowało 49 proc. Polaków. Frekwencja wyniosła zaś 67,9 proc. Sondaż przeprowadził Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu.
Powiązany Artykuł
Pierwsze sondażowe wyniki. Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie
Prof. Ewa Marciniak podkreślała, że kampania wyborcza ma swoje prawa. - Mam nadzieję, że zarówno politycy, jak i my obywatele rozróżniamy konwencję kampanii od czasu pomiędzy wyborami. Emocje w kampanii były na bardzo wysokim poziomie - zaznaczyła.
Posłuchaj
- Teraz, niezależnie od tego, kto będzie zwycięzcą tych wyborów, przed nowym prezydentem stoi ogromne wyzwanie, jak ostudzić emocje, jak zabrać się do pracy i zmierzyć się z wyzwaniami natury gospodarczej. To nie będzie jutro czy pojutrze, ale stopniowo politycy zajmą się kluczowymi sprawami. Sądzę, że prezydent uwzględni także fakt, że dziesięć milionów osób głosowało za nim, a niemal drugie tyle za jego kontrkandydatem - dodała.
REKLAMA
"Fundamentalne kwestie kulturowe i cywilizacyjne"
Prof. Mieczysław Ryba podkreślał, że niezależnie od poparcia dla któregoś z kandydatów i stojących za tym pobudek, ważny jest spór ideowy. - Nie zniknie, gdy spotkają się dwaj panowie i podadzą sobie rękę. (…) Pytanie, czy chcemy państwa suwerennego w UE, w jakiej tradycji chcemy funkcjonować, patriotycznej czy kosmopolitycznej. Takie dyskusje podzieliły m.in. Brytyjczyków czy Amerykanów. Będziemy stać, jako naród, przed rozstrzygnięciem fundamentalnych kwestii kulturowych i cywilizacyjnych, które będą rzutować nie tylko na nasze pokolenie, ale na pokolenia do przodu. Mamy wojnę kulturową - zaznaczył politolog.
"Podziały narastają od 2005 r."
Prof. Bartłomiej Biskup dodał, że emocje wyborcze nie znikną po stwierdzeniu ważności wyborów. - Emocje narastają od 2005 r., te podziały narastają. Tu mamy tego efekty. (…) Każda ze stron wiele włożyła w te wybory, energię, pieniądze itd. Spodziewam się, że strona przegrana, przy tak niewielkiej różnicy głosów, będzie szukała sposobów na weryfikację wyników - stwierdził gość audycji.
- Andrzej Duda: jestem ogromnie wzruszony, niech żyje Polska
- "Ta noc będzie nerwowa". Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników
Jak poinformował w niedzielę szef PKW Sylwester Marciniak, nie jest wykluczone, że w poniedziałek uda się podać ostateczne wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Kolejna konferencja prasowa PKW ma się odbyć po otrzymaniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Goście: prof. Ewa Marciniak, prof. Mieczysław Ryba, prof. Bartłomiej Biskup
REKLAMA
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 22.17
PR24/PAP/ka
REKLAMA