Uwaga przedsiębiorcy. Zmienia się termin zgłoszeń do nowego rejestru

Resort finansów wydłużył czas przyjmowania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) do 14 lipca tego roku. Pierwotnie termin ten upływał dziś. Rejestr obejmuje spółki, które powstały przed 13 października 2019 r. 

2020-07-13, 17:50

Uwaga przedsiębiorcy. Zmienia się termin zgłoszeń do nowego rejestru
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/zEdward_Indy

- Wydłużenie czasu przyjmowania zgłoszeń do CRBR ma związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony www rejestru - podał resort finansów.

Na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu stwierdzono zakłócenie w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Część użytkowników, którzy dziś dokonują zgłoszeń do CRBR, ma trudności w trakcie wypełniania formularza.

- W związku z tym do biegu terminów, o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy nie wlicza się 13 lipca. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 lipca br., bez konsekwencji dla rejestrujących się - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.

REKLAMA

Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej.

Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.

Powiązany Artykuł

firma biznes 1200.jpg
Nowy raport o firmach w dobie koronawirusa. Sytuacja polskich przedsiębiorstw jest stabilna

Wysoka kara za niedopełnienie obowiązku

Zgodnie z ustawą z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, pierwotny termin na zgłoszenie upływał 13 kwietnia 2020 r. Jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną, podjęto decyzje o przesunięciu tego terminu. Uzasadnieniem była potrzeba usunięcia dodatkowych obciążeń dla przedsiębiorców ze względu na trudną sytuację, w jakiej znalazła się gospodarka w związku z epidemią COVID-19.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, konsekwencje niezgłoszenia informacji do rejestru w wymaganym terminie mogą być bardzo dotkliwe. Spółki, które nie dopełniły tego obowiązku, podlegają karze pieniężnej aż do miliona złotych.

REKLAMA


Obowiązkiem zgłoszenia danych do Rejestru objęte są: spółki jawne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Od 1 marca 2021 r. obowiązek obejmie także proste spółki akcyjne.

Bezpłatnie i elektronicznie

Utworzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych stanowi realizację przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Przepisy Unii Europejskiej zobowiązują państwa członkowskie do przechowywania informacji na temat beneficjentów rzeczywistych w centralnym rejestrze oraz do udostępniania tych informacji właściwym organom i jednostkom analityki finansowej, a także podmiotom zobowiązanym (w ramach stosowania środków należytej staranności wobec klienta).

Zgłoszenia danych do CRBR jest nieodpłatne i dokonuje się za pomocą e-formularza udostępnionego na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem: www.podatki.gov.pl/crbr/. Zgłoszenie musi być potwierdzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP osoby lub osób uprawnionych do reprezentacji spółki, której zgłoszenie dotyczy.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej