Jest zgoda na fuzję Orlenu i Lotosu. Premier: w planach też przejęcie PGNiG

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że jego koncern uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. To największa fuzja w regionie - podkreślił na konferencji prasowej. Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił, że planowane jest przejęcie przez PKN Orlen kolejnej firmy - PGNiG.

2020-07-14, 12:50

Jest zgoda na fuzję Orlenu i Lotosu. Premier: w planach też przejęcie PGNiG
Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek. Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Posłuchaj

Posłuchaj

Daniel Obajtek: Komisja Europejska warunkowo zgodziła się na fuzję Orlenu z Lotosem (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Ten proces był bardzo trudny. To jest największa w tym regionie o tak wysokiej koncentracji i dlatego ten proces nie był łatwy dla nas do przeprowadzenia - mówił Daniel Obajtek. Dodał, że fuzja była konieczna do przeprowadzenia dla dobra Orlenu, Lotosu i polskiej gospodarki.

- Nie ma miejsca w Polsce na dwa takie koncerny, musimy się bardzo szybko rozwijać i inwestować, nie możemy się dublować w inwestycjach - dodał szef Orlenu.

REKLAMA

Posłuchaj

Daniel Obajtek: fuzja ma znaczenie w kontekście transformacji energetycznej (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Szef płockiego koncernu podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że oczekiwania, warunki Komisji Europejskiej dot. przejęcia Lotosu przez Orlen były na początku zdecydowanie większe niż te ostatecznie wynegocjowane.

- KE nawet żądała oddania nie tylko jednej, ale nawet dwóch rafinerii (...) Nie mogliśmy się na to zgodzić, dlatego to były ciężkie negocjacje, bo ten proces musi się zapinać biznesowo - powiedział Obajtek.

Posłuchaj

Daniel Obajtek: Orlen rozwija się w regionie (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 Szef Orlenu zapewnił, że projekt będzie się spinał biznesowo m.in. przez to, że po fuzji będzie można osiągać bardzo duże oszczędności przy zakupie ropy. Pozwoli on też rozwijać się Orlenowi.

- Lotos sam w sobie na dłuższą perspektywę nie ma szansy bytu - zaznaczył prezes Orlenu

REKLAMA

Powiązany Artykuł

EcPhAaCWkAEUscU (1).jpg
Miliardowa inwestycja PKN Orlen. Koncern ma ambitne plany rozwojowe

Premier: inwestycja szansą na synergię

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ta inwestycja ma zasadnicze znaczenie dla polskiej gospodarki.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: teraz przed państwową spółką dekady inwestycji w nowe technologie, badania i rozwój (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

- Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzez tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej - podkreślił.

REKLAMA

Premier dodał, że planem na najbliższe lata jest też zmniejszenie liczonego w euro nawet siedmiomiliardowego deficytu w handlu chemią.

Kolejne przejęcie w drodze

Szef rządu zapowiedział także, że w planach jest przejęcie przez PKN Orlen kolejnej firmy - PGNiG.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: następnym etapem będzie przejęcie przez powiększony Polski Koncern Naftowy Orlen spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Orlen poinformował już, że podpisany został list intencyjny w sprawie.

- W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - napisano w komunikacie.

REKLAMA

W komunikacie dodano, że podpisując list intencyjny, PKN Orlen oraz Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.

Podkreślono, że Orlen i Skarb Państwa "zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji".

Na harmonogram tego przejęcia trzeba będzie jeszcze poczekać.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Modzelewski 1200.jpg
"Bijemy się o strategiczne interesy". Prof. Witold Modzelewski o fuzji Orlenu i Lotosu

Jeden duży koncern

Polska gospodarka dostaje nowy impuls rozwojowy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że zostaje otwarta droga do integracji firm, które po połączeniu będą budować polski multienergetyczny koncern.

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w wydarzeniu, które realizuje marzenia świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - budowy polskiej, europejskiej globalnej firmy, która będzie miała szanse konkurować z największymi na rynkach europejskich, a i szerzej na globalnym rynku" - podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

Jak mówił, "dokonujemy dwóch wielkich historycznych kroków" do tego, aby ten cel osiągnąć. "Dzisiaj nie tylko mamy zgodę KE na połączenie Orlenu i Lotosu, czyli otwartą drogę do tego, aby ten proces został szybko sfinalizowany, ale (...) otwieramy również drogę do integracji Orlenu i PGNiG" - wskazał. Podkreślił, że po połączeniu firmy "będą domykać ten rynek, budować polski multienergetyczny koncern działający nie tylko na rynku paliw płynnych, ale również rynku paliw gazowych, również w energetyce".

Posłuchaj

Jacek Sasin: polska gospodarka musi dysponować odpowiednim potencjałem, aby sprostać wyzwaniom stojącym dziś przed energetyką (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jacek Sasin ocenił, że Orlen i Lotos będą wspólnie tworzyć potencjał, który pozwoli skutecznie nie tylko konkurować, ale też rozwijać się w kierunku, w którym idzie świat.

REKLAMA

Orlen musi spełnić warunki


Zgoda Komisji Europejskiej ma charakter warunkowy. Bruksela uzależnia ostateczną akceptację od wywiązania się przez PKN Orlen ze wszystkich zobowiązań. Komisja poinformowała, że chodzi między innymi o sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii przejętej Grupy Lotos i 80 procent jej stacji.

Decyzja została podjęta po szczegółowym postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.

Posłuchaj

Warunkowa zgoda KE na fuzję Orlenu z Lotosem - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 - Możemy zatwierdzić dzisiaj proponowane przejęcie, ponieważ wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne oraz że połączenie nie spowoduje wzrostu cen, ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach - dodała wiceszefowa Komisji, Margrethe Vestager.

30 procent udziałów w rafinerii Lotos ma być sprzedanych wraz z pakietem praw zaradczych, co da nabywcy prawo do niemal połowy produkcji rafinerii ropy naftowej i benzyny. Zobowiązanie dotyczące sprzedaży około 80 procent stacji sieci Lotos jest powiązane z zaopatrywaniem ich w paliwa. Ponadto PKN Orlen zobowiązał się między innymi do sprzedaży dziewięciu składów paliw niezależnemu operatorowi logistyki oraz budowy nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który zostałby mu przekazany. Na liście zobowiązań jest też udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tysięcy ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej