X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Bijemy się o strategiczne interesy". Prof. Witold Modzelewski o fuzji Orlenu i Lotosu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 17:07
- Fuzje wielkich struktur zawsze będą w ten czy inny sposób oceniane z perspektywy kryterium ograniczenia konkurencji. Gdy mamy do czynienia z połączeniem dwóch podmiotów, które są istotnymi dostawcami nie tylko na rynek Polski, to pojawia się jeden z największych graczy na rynku europejskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

Z końcem maja Komisja Europejska poinformowała, że wydłużyła do 22 lipca czas na podjęcie decyzji w sprawie przejęcia gdańskiej Grupy Lotos przez PKN Orlen.

orlen lotos.jpg
Przejecie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki

Stało się tak po złożeniu przez płocki koncern propozycji nowych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia Brukseli.

Posłuchaj
23:43 _PR24_AAC 2020_06_29-15-33-41.mp3 29.06.2020 prof. Witold Modzelewski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prof. Witold Modzelewski podkreślał, że podmiot powstający z połączenia dwóch polskich spółek będzie liczącym się graczem nie tylko na rynku europejskim, co może powodować próby zatrzymania tej fuzji. - Dotykamy w związku z tym już nie tylko interesów ekonomicznych, ale i geopolitycznych. Tego rodzaju gracz będzie wzmacniać siłę naszego państwa, będziemy silniejsi, a trudno mieć komuś za złe, nawet sojusznikowi, że wolałby, abyśmy zanadto nie urośli - stwierdził ekonomista.

"Musimy walczyć o swoje interesy"

- Mamy do czynienia z pewnym założeniem geopolitycznym, że przy formalnej równości głosu w UE są państwa słabsze. Państwa, które nie są liderami, założycielami, tymi, którym więcej wolno np. w kwestii długu publicznego czy deficytu. Jesteśmy jednym z takich państw, które przybyły do Unii Europejskiej 15 lat temu, które mają się dostosowywać i przyjmować wzorce. Jak to bywa w polityce, musimy się nieco porozpychać, zawalczyć o swoje interesy, za co możemy być skarceni - komentował gość audycji.

PKN Orlen 1200.jpg
Daniel Obajtek: zakup Lotosu poprawi naszą konkurencyjność i stabilność

Proces przejęcia Lotosu został zainicjowany w lutym 2018 r. W lipcu 2019 r. PKN Orlen złożył w KE formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Miesiąc później pomiędzy płockim koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos podpisane zostało porozumienie określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 15:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

#WspieramyPolskę. Jacek Sasin: w dobie pandemii patriotyzm gospodarczy jest kluczowy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:12
Pandemia pokazała, jak ważna jest współpraca polskich firm, stawianie na rodzimych dostawców - mówił podczas konferencji "Wspieramy Polskę" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trzeba zachować zasadę równej konkurencji i w jej ramach wspomagać rodzimy biznes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: jako Orlen jesteśmy przygotowani do tego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 16:00
- Tylko w trudnych sytuacjach jesteśmy hartowani. Biznes też wymaga hartowania. Idziemy do przodu. Uważam, że ten kryzys w Polsce nie będzie tak duży, jak jest powtarzają analitycy. Przejdziemy go, damy sobie radę. My również, jako Orlen, jesteśmy przygotowani do tego kryzysu - mówi w nowej audycji Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg "W otwarte karty" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 
rozwiń zwiń