Zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie. TK ogłosi wyrok ws. nowelizacji

O godz. 13.30 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. zgodności z konstytucją uchwalonej w ubiegłym roku obszernej nowelizacji reformującej Kodeks karny. Wniosek w tej sprawie złożył prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja zawiera m.in. zmiany w obszarze walki z pedofilią.

2020-07-14, 13:15

Zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie. TK ogłosi wyrok ws. nowelizacji
Trybunał Konstytucyjny. Foto: shutterstock.com

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
"Walczymy z pedofilią". Michał Wójcik o działaniach rządu i prezydenta

Rozprawa w tej sprawie odbyła się przed pełnym składem Trybunału. Podczas ok. półgodzinnego posiedzenia przedstawicielka prezydenta minister Anna Surówka-Pasek przedstawiając stanowisko głowy państwa powiedziała, że przy omawianiu noweli Kodeksu karnego w Sejmie nie zachowano trybu postępowania wymaganego regulaminem Sejmu. Podkreśliła przy tym, że nowela ta była typową nowelizacją kodeksu.

Czytaj także:

- Brak zastosowania trybu kodeksowego, który w tym przypadku był wymagany doprowadził do tego, że zaledwie w ciągu dwóch dni rozpatrzono bardzo poważną nowelizację ustaw kodeksowych (...) to z kolei doprowadziło do tego, że ta nowelizacja nie zachowała wymaganego prawem trybu postępowania - wskazała Surówka-Pasek.

Prezydencka minister podkreśliła też, że przy zmianach kodeksów szczególnie ważne jest, żeby Sejm dbał o dokładne rozważenie wszystkich kwestii związanych z tą regulacją.

REKLAMA

Powód szybkiego procedowania

Z kolei przedstawiciel Sejmu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że tryb procedowania nad nowelizacją Kodeksu karnego jest zgodny z konstytucją. Poseł był pytany, dlaczego Sejm bardzo szybko procedował w przypadku noweli Kodeksu karnego. Jak wyjaśnił, tak szybki tryb procedowania mógł być zdeterminowany potrzebą uchwalenia tych zmian przed zakończeniem kadencji Sejmu.

Powiązany Artykuł

duda podpis free twitter 663.jpg
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci. Ważne ustawy z podpisem prezydenta

Mularczyk zgodził się natomiast ze stanowiskiem wskazanym we wniosku prezydenta, że zakres niektórych poprawek wprowadzonych przez Senat jest niezgodny z konstytucją.

Stanowisko prokuratora generalnego prezentował jego zastępca prok. Robert Hernand. Jego zdaniem w trakcie sejmowych prac nad zaskarżoną ustawą naruszono regulamin Izby. - Naruszenia te nie mogą jednak przesądzać o wypaczeniu konstytucyjnego modelu tworzenia prawa, które uzasadniałoby orzeczenie o niekonstytucyjności całej ustawy - wskazał Hernand.

Konstytucyjność poprawek

Prokurator podzielił jednak wątpliwości prezydenta do konstytucyjności poprawek do ustawy wprowadzonych przez Senat. Hernand zwrócił przy tym uwagę, że zakwestionowane poprawki senackie stanowią niewielką część całej nowelizacji i nie są - jego zdaniem - nierozerwalnie związane z całością ustawy.

REKLAMA

Prezydent skierował wniosek do TK w tej sprawie w końcu czerwca ub.r. w trybie kontroli prewencyjnej, czyli jeszcze przed podpisaniem ustawy. Chodzi o przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszerną nowelizację Kodeksu karnego, zaostrzającą kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie. Jak podała wówczas Kancelaria Prezydenta, poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego wzbudził tryb postępowania z ustawą.

Ponadto wątpliwości prezydenta wzbudził także jeden z przepisów nowelizacji definiujący pojęcie "osoby pełniącej funkcję publiczną".

Prezydent zakwestionował też konstytucyjność poprawek wprowadzonych do nowelizacji przez Senat. Zdaniem prezydenta poprawki senackie wykroczyły poza zakres nowelizowanych przepisów i dotyczyły spraw, które w ogóle nie były przedmiotem rozpatrzenia przez Sejm.

***

Zakwestionowana nowelizacja Kodeksu karnego zawiera m.in. zmiany w obszarze walki z pedofilią, które zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej