Macedonia Północna: atak hakerów w dniu wyborów. "Nie wiemy kto jest autorem"
Komisja wyborcza Macedonii Północnej poinformowała o ataku na jej stronę internetową, co uniemożliwia śledzenie przez wyborców liczenia głosów. Serwer komisji nie został zaatakowany - powiedział przewodniczący komisji Oliver Derkoski. To oznacza, że wynik wyborów jest niezagrożony.
2020-07-16, 02:38
Strona internetowa centralnej komisji wyborczej został zaatakowana w środę wieczorem, gdy trwał już proces liczenia głosów po zakończonym głosowaniu w wyborach parlamentarnych. Przewodniczący komisji wyborczej Oliver Derkoski powiedział,że strona komisji została tak zaprojektowana, by wyborcy mogli online śledzić liczenie głosów i stopień poparcia dla poszczególnych partii politycznych. - Nie wiemy kto jest autorem ataku, staramy się usunąć awarię - dodał.
Powiązany Artykuł
Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”
Liczenie głosów nie jest zakłócone, gdyż centralny serwer komisji nie został zainfekowany.
Hakerski atak nastąpił, gdy obliczono już 71 % głosów. Na prowadzeniu jest prozachodni Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM), z poparciem 36,9 proc. Macedończyków, który miał 49 mandatów w 123-miejscowym jednoizbowym Zgromadzeniu i tworzył koalicję z albańską Demokratyczną Unią na rzecz Integracji (DUI). Na drugim miejscu jest konserwatywna partia WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej - 35,9 proc. Ugrupowanie to wygrało poprzednie wybory, zdobywając 51 mandatów, ale nie zdołało utworzyć rządu. Na trzecim DUI-10,2 proc.
Zmiana nazwy kraju w celu otwarcia negocjacji
Środowe wybory parlamentarne są pierwsze od czasu, gdy ten bałkański kraj w zeszłym roku zmienił nazwę, żeby zakończyć wieloletni spór z Grecją. Ugoda z Atenami miała otworzyć władzom w Skopje drogę do rozpoczęcia negocjacji o wstąpienie do Unii Europejskiej.
REKLAMA
Czytaj także:
- Skopje i Tirana coraz bliżej Brukseli. Przełomowa decyzja ministrów UE
- NATO powiększyło się o 30. sojusznika. Dziś oficjalna ceremonia
Parlament Macedonii Płn. podjął w lutym decyzję o samorozwiązaniu w wyniku kryzysu politycznego, który wybuchł, gdy UE na jesieni 2019 roku odmówiła wyznaczenia terminu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje. W grudniu ze stanowiska ustąpił ówczesny premier Zaew. Od tamtej pory kierował gabinetem technicznym, który zarządzał bieżącymi sprawami.
Mimo politycznych zawirowań w Macedonii Płn. UE pod koniec marca zgodziła się na otwarcie negocjacji akcesyjnych, ale nadal nie podała daty ich rozpoczęcia. Zaew natychmiast przekuł to w swój sukces i, przywołując dodatkowo wstąpienie jego kraju do NATO, które miało miejsce pod koniec marca, przekonuje obecnie, że to socjaldemokraci powinni nadal rządzić Macedonią Płn.
mbl
REKLAMA