"To nie będzie projekt długoterminowy". Ekonomista o negocjacjach ws. budżetu UE
- To nie będzie projekt długoterminowy tak jak w przypadku normalnego budżetu UE. Ten projekt ma zakładać przeznaczenie środków już dzisiaj. Jest wiele pytań i czekamy na to jak to wszystko się rozstrzygnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
2020-07-20, 15:46
Tematem rozmowy były negocjacje ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. - Kiedy Ursula von der Leyen prezentowała swój program, pojawiły się głosy, że wiele rzeczy trzeba będzie doprecyzować. Pojawia się wiele pytań, np czy odnosimy się do faktycznych spadków czy do różnicy między tym co miało być, a tym co jest. Jest bardzo dużo znaków zapytania - ocenił.
Powiązany Artykuł
Prof. Grabowska o rozmowach ws. budżetu UE: mamy dobrego negocjatora, premier radzi sobie znakomicie
Dwa kierunki
Zdaniem ekonomisty "na poziomie zespołów roboczych dyskutuje się o podziałach środków. Być może najważniejszą rzeczą jest jednak to, na co te pieniądze pójdą. Są dwa główne kierunki: sprawy związane z ekologią oraz unowocześnianie gospodarki UE, byśmy gonili lidera jakim są USA. Polska mogłaby wykorzystać środki na zmianę produkcji węgla, ale mogą one trafić do prywatnych osób lub do samorządów. To zależy od tego ile środków otrzymamy i czy będziemy mogli efektywnie z nich skorzystać".
Posłuchaj
- To nie będzie projekt długoterminowy tak jak w przypadku normalnego budżetu UE. Ten projekt ma zakładać przeznaczenie środków już dzisiaj. Czekamy na to jak to wszystko się rozstrzygnie - dodał.
- "Scenariusz mamy zarysowany". Prof. Reginia-Zacharski o negocjacjach UE ws. budżetu
- "Stawka jest przeogromna". Saryusz-Wolski o budżecie UE po koronakryzysie
- "Bliżej nam do stanowiska krajów południa". Zbigniew Kuźmiuk o unijnych negocjacjach budżetowych
- Kwestie polityczne zawsze miały wpływ na to, w jaki sposób toczyły się negocjacje, ale po raz pierwszy w historii UE ma wyemitować dług - obligacje, które ktoś kupi. Były takie pomysły, by strefa euro emitowała swój dług i wtedy problemem było zabezpieczenie tych obligacji. Jeśli jakiś kraj nie będzie w stanie ułożyć tych obligacji, wtedy składamy się na niespłacaną część i znowu rodzi się pytanie w jaki sposób się to dokona? Pytań i obaw jest wiele - podsumował.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 20.07.2020
Godzina: 15.09
pkr
REKLAMA
REKLAMA