Prawie 160 mld euro dla Polski. Ekspert: to będzie ogromny, pozytywny szok dla gospodarki
Przede wszystkim wygrała Europa - tak efekty unijnego szczytu dotyczące budżetu oraz funduszu odbudowy - komentował w Programie 1 Polskiego Radia Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
2020-07-21, 17:40
Jak komentował gość radiowej Jedynki - "ostatecznie po 4 dniach bardzo intensywnych i nieraz bardzo ostrych wymian zdań udało się znaleźć kompromis".
Powiązany Artykuł
Jest porozumienie ws. pakietu finansowego dla Unii Europejskiej
Rozmówca pytany - czy pieniądze te wystarczą do przezwyciężenia kryzysu wywołanego pandemią - odparł, że "prawdopodobnie nie".
- Prawdopodobnie wystarczy do tego, by złagodzić skutki i uruchomić moce własne poszczególnych państw - mówił ekspert.
Kolejne pytanie dotyczyło tego, jak środki, które otrzyma od UE Polska wpłyną na naszą gospodarkę w ciągu najbliższych lat? Zdaniem gościa - patrząc na doświadczenia płynące z poszczególnych perspektyw finansowych "te środki potrafiły generować dodatkowo od 1 do 1,5 proc. wzrostu PKB rocznie".
REKLAMA
Posłuchaj
- Te środki tak znaczące, mowa jest o 160 mld euro. - ocenił Artur Bartoszewicz i dodał, że możemy się spodziewać dodatowego wzrostu polskiego PKB na poziomie 2 procent w następnych latach.
Powiązany Artykuł
Paweł Borys: wynegocjowane w Brukseli środki ułatwią polskiej gospodarce powrót na ścieżkę wzrostu
Przypomnijmy, że decyzje w sprawie unijnego budżetu przewidują, że nasz kraj dostanie łącznie 159 mld euro w latach 2021-2027.
Kwota ta pochodzić będzie zarówno z budżetu EU, jak i funduszu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Z tej puli 125 mld euro to bezzwrotne dotacje, natomiast 34 mld euro – pożyczki. To największe finansowanie dla Polski w historii.
REKLAMA
Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg
REKLAMA