Tysiące muzułmanów modliły się w Hagii Sofii. Grecki premier: to afront dla cywilizacji XXI wieku
Tysiące muzułmanów wzięły udział w pierwszych od 86 lat modlitwach w Hagii Sofii w Stambule. Najbardziej znany zabytek Turcji został - decyzją władz - przekształcony w meczet.
2020-07-24, 23:00
Powiązany Artykuł
![eastnews erdogan ue 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c2afe254-295a-4065-9c7a-1fbeaf65d09c.jpg)
Wywołało to oburzenie wschodnich chrześcijan, bo Hagia Sofia w pierwszych wiekach naszej ery była chrześcijańską katedrą, a w ostatnich latach wieloreligijnym muzeum.
Ubrani w białe szaty duchowni przez wiele godzin recytowali wersy Koranu, a freski z Maryją i Jezusem zostały zasłonięte. W południe do modlących się w Hagii Sofii dołączył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. To właśnie on forsował pomysł przekształcenia muzeum w meczet, powołując się na osmańskie tradycje Turcji. Jeden z urzędników prezydenta w czasie ceremonii trzymał miecz, który miał przypominać czasy sułtana Mehmeda Zwycięzcy.
Posłuchaj
Wewnątrz meczetu modliło się tysiąc osób, a tysiące kolejnych brały udział w uroczystościach na okalających budynek chodnikach i trawnikach. - Nie mogę wyrazić tego, co czuję. Płaczę z radości. Czuję się błogosławiony - mówił Mehmet.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Hagia Sophia 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f35b0b9e-03a5-4dcc-85ab-53e6919374a6.jpg)
Dziedzictwo kulturowe
Hagia Sofia została zbudowana jako chrześcijańska katedra. Po rozłamie w Kościele w XI wieku została prawosławną świątynią. Od XV wieku była meczetem, a od 1934 roku - muzeum. Prezydent Turcji zapewniał, że pozostanie otwarta dla turystów. - To miejsce nadal będzie kulturowym dziedzictwem dla całej ludzkości i będzie mogło być odwiedzane przez przedstawicieli wszystkich religii - mówił Recep Tayyip Erdogan.
W sąsiedniej Grecji tymczasem w kościołach biły dzisiaj dzwony na znak żałoby. Grecy uważają bowiem Hagię Sofię za najważniejsze miejsce wiary prawosławnej. Grecki premier uznał decyzję władz Turcji za "afront dla cywilizacji XXI wieku".
Rosyjski Kościół prawosławny uznał z kolei, że tureckie władze zignorowały głosy milionów chrześcijan na świecie. UNESCO, na którego liście znajduje się Hagia Sofia, zaapelowało o dialog w sprawie rozwiązania sporu. Przekształcenie zabytku potępiły też m.in. Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz Cypr.
pkur
REKLAMA
REKLAMA