Ukraina: wchodzi w życie porozumienie dotyczące wstrzymania ognia na wschodzie
Dziś wchodzi w życie porozumienie dotyczące całkowitego przerwania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zawarli je w środę ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
2020-07-27, 05:00
"Przełom jest wynikiem efektywnej pracy delegacji Ukrainy przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu" - przekazała administracja ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po zakończeniu negocjacji.
Zaznaczyła, że pełne i kompleksowe zawieszenie broni, przestrzegane także przez drugą stronę, to warunek wstępny wdrożenia porozumienia mińskiego.
Powiązany Artykuł
Ekspert OSW: Rosja bardzo się irytuje, że NATO nie "mięknie", obecność wojsk USA to dla niej ogromne wyzwanie
13 tysięcy ofiar od 2014 roku
W 2014 roku Rosja zajęła należący do Ukrainy Półwysep Krymski. W konflikcie pomiędzy ukraińskimi wojskami a wspieranymi przez Rosję separatystami od 2014 roku zginęło ponad 13 tysięcy osób.
Walki w dużej mierze zakończyło porozumienie zawarte w 2015 roku w stolicy Białorusi. Wciąż regularnie dochodziło jednak do sporadycznej wymiany ognia, w wyniku której ginęli cywile, ukraińscy żołnierze i separatyści.
REKLAMA
- PAH pomaga we wschodniej Ukrainie. "Sytuacja jest tam szczególnie trudna"
- Rosja wydała mieszkańcom Donbasu kilkaset tysięcy paszportów
W rozwiązanie konfliktu zaangażował się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, aranżując szereg wymian więźniów pomiędzy stronami.
ks
REKLAMA