Małgorzata Wołczyk: hiszpańskie prawo antyprzemocowe spodowało kryzys demograficzny
- Hiszpańskie przepisy antyprzemocowe zaostrzyły wojnę płci i sprawiły, że demografia jest rozsypce, bo mężczyźni boją się wchodzić w związki - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy". - W Hiszpanii "od wielu lat trwają starania o kryminalizowanie domów i rodziny - dodała.
2020-07-27, 17:41
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o zainicjowanie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. Powodem decyzji rządu o jej wypowiedzeniu jest druga część dokumentu, która - jak powiedział Zbigniew Ziobro - ma podłoże ideologiczne. Jak podkreślał szef resortu sprawiedliwości, dokument nie skupia się na powodach przemocy domowej, takich jak alkoholizm czy narkomania, a uderza w tradycyjne postrzeganie rodziny i ról społecznych. Minister stwierdził, że realizacja tych postulatów mogłaby przyczynić się do pogorszenia sytuacji kobiet w Polsce.
Powiązany Artykuł
Zbigniew Ziobro: złożyłem formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej
Hiszpański kryzys demograficzny
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk, w Hiszpanii "od wielu lat trwają starania o kryminalizowanie domów i rodziny, jako miejsc, gdzie kobiety są zawsze ofiarami przemocy, a mężczyźni - z założenia - ich sprawcami". - Wystarczy, by kobieta złożyła dwa niesprzeczne zeznania przed hiszpańskim sądem, bez świadków ani dowodów, by przejąć majątek męża i jego pieniądze, a także, by dostała subwencje od państwa - wskazała publicystka.
Dodała, że tak zaostrzone prawo przeciw przemocy domowej doprowadziło do kryzysu demograficznego. - Twórcą tego prawa jest Juan Lopez Aguilar, który atakuje Polskę z tytułu praworządności. On wprowadził przepisy antyprzemocowe, które zaostrzyły wojnę płci i sprawiły, że demografia jest rozsypce, bo mężczyźni boją się wchodzić w związki - zaznaczyła Małgorzata Wołczyk.
Czytaj także:
- "Wprowadza pojęcia, które destabilizują polski porządek prawny". Dr Zych o konwencji stambulskiej
- "Nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, a promuje tęczowe ruchy". Prof. Nalaskowski o konwencji stambulskiej
Hiszpania podpisała konwencję stambulską 11 maja 2011, ratyfikowała 10 kwietnia 2014, a 1 sierpnia 2014 weszła ona w życie.
REKLAMA
W rozmowie także o wpływie pandemii koronawirusa na hiszpański rynek turystyczny. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Małgorzata Wołczyk ("Do rzeczy")
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 16.47
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA