X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, a promuje tęczowe ruchy". Prof. Nalaskowski o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:35
- Konwencja stambulska niczego nie załatwia, jest pustosłowiem, mało tego, narzuca społeczności międzynarodowej współpracę z organizacjami transpłciowymi - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prof. Aleksander Nalaskowski
Prof. Aleksander NalaskowskiFoto: TOMASZ BARANSKI/REPORTER

Ministerstwo Sprawiedliwości złożył dziś formalny wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej.

"Prowadzi to (stosowanie zapisów konwencji - red.) do stwierdzenia, że biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, tylko że jest to kwestia wyboru społeczno-kulturowego, który każdy może dokonać. Związane jest z tym założenie, że należy zmieniać edukację dzieci w szkołach" - argumentuje resort.

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Krzysztof Sobolewski: nie możemy pozwolić sobie na narzucanie tez ideologicznych niezgodnych z konstytucją

Czytaj także:

Zdaniem prof. Aleksandra Nalaskowskiego tzw. konwencja stambulska nie jest nam do niczego potrzebna i wypowiedzenie jej jest na wskroś słuszne. - W tej konwencji jest kilkadziesiąt postanowień i małych rezolucji, wskazówek dla rządu, ale tylko trzy z nich dotyczą bezpośrednio przemocy. Niemal pod skórą jest legalizacja wszelkiego typu innowacji płciowych, jak płeć społeczno-kulturowa, która nie jest trzecią płcią, ale w której mieści się wiele płci typu: trans, les, bi itd. - podkreśla rozmówca.

  Ta konwencja niczego nie załatwia, jest pustosłowiem, mało tego, narzuca społeczności międzynarodowej współpracę z ruchami transpłciowymi. Ona w najmniejszym stopniu nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, jej tytuł ("Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" - red.) nie jest spójny z tekstem, który zawiera - przyznaje.

  "W Polsce dominuje szarmancki stosunek wobec niewiast"

  Uczony stwierdza, że obecnie "mamy restrykcyjne prawo karne ws. przemocy wobec kobiet, a Polska jest krajem, w którym dominuje szarmancki stosunek wobec niewiast". - Jesteśmy jednym z ostatnich krajów, w których całuje się kobiety w dłonie, w którym powstał Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, w którym kobiety awansuje się do stopnia generała. Ta konwencja sugeruje, że podpisaliśmy ją, jakbyśmy byli dzikim krajem. To obrzydliwe - mówi.

  krzysztof-wołodźko 1200.jpg
  "Ukłon w stronę elektoratu konserwatywnego". Krzysztof Wołodźko o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

  - Mam wrażenie, że większość ekspertów, którzy dyskutują na temat tej konwencji, nie miała jej w ręku. Można zapytać, dlaczego tylko przemoc w rodzinie, a nie na ulicy? Każdego rodzaju przemoc jest karana w Polsce, osobną kwestią jest skuteczność tego karania. Konwencja stambulska jest ukłonem w stronę liberalizacji obyczajów, wzmacnia wszelkiego typu stowarzyszenia promujące tę liberalizację i zajmuje się promocją tęczowego ruchu - powiedział.

  "Jest całkowicie zbędna"

  Prof. Nalaskowski zwrócił uwagę, że "wypowiedzenie tej konwencji jest uznawane za niebezpieczne przez organizacje i stowarzyszenia, które z tego żyją, przykładem jest "Kampania Przeciw Homofobii", które czerpią dotacje z budżetu państwa". - Ta konwencja w sposób bardzo wątpliwy miałaby zapobiegać przemocy, ponieważ mówi o przestępstwach, które są karane przez polskie ustawodawstwo, a przecież część z tych przestępstw ma charakter zupełnie niewykrywalny, ponieważ to kobieta musi zgłosić przemoc, gwałt. Żaden policjant przecież nie wie, czy ktoś został zgwałcony, pobity, gdy nie ma zgłoszenia - przyznaje.

  Należy się zastanowić nad skutecznością organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, jeśli chodzi o przemoc w ogóle, ale ta konwencja jest całkowicie zbędna. Panuje równouprawnienie wobec prawa i powinny być takie same kary zarówno wobec mężczyzn, jak i kobiet - dodaje.

  Rozmawiał Damian Nejman.

  Czytaj także

  "Czas pozbyć się genderowego konia trojańskiego". Wiceminister sprawiedliwości o konwencji stambulskiej

  Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 13:45
  - Od dawna jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Mam nadzieję, że wypowiedź szefowej MRPiPS jest zapowiedzią takiej właśnie inicjatywy - powiedział wiceszef MS Marcin Romanowski, pytany o słowa minister Marleny Maląg.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości

  Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 06:00
  Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej. Zapowiedział to w sobotę podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
  rozwiń zwiń