Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Defilada w stolicy i kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju
Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających triumf w Bitwie Warszawskiej. W organizację obchodów 100. rocznicy zwycięstwa włączyło się też Ministerstwo Obrony Narodowej. Punktem kulminacyjnym będzie defilada wojskowa na stołecznej Wisłostradzie.
2020-07-28, 12:35
Sto lat temu Polacy zatrzymali na linii Wisły bolszewicką nawałę, której celem było zniszczenie dotychczasowego porządku świata. Tym samym Europa została uratowana od widma rewolucyjnego terroru.
Powiązany Artykuł
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Piotr Gliński: naszym głównym celem jest budowa i wzmacnianie polskiej wspólnoty
Hasło obchodów 100. rocznicy Cudu na Wisłą to "Bitwa Warszawska 1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy". Kulminacyjnym punktem rocznicy 15 sierpnia będzie defilada z udziałem Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych na Wisłostradzie w Warszawie. Jej początek zaplanowano na godz. 15:00.
Wcześniej, w południe, odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Natomiast o godz. 17:30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w ramach Balonowego Cudu nad Wisłą ma wystartować balon "lis" z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Za nim podążać będą kolejni piloci.
REKLAMA
Rocznicowe wydarzenia organizowane są w całej Polsce, część z nich już się zaczęła.
Powiązany Artykuł
Defilada wojskowa i uroczysta zmiana warty. Szef MON o obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Jakie wydarzenia przed nami?
Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju, również w przestrzeni wirtualnej, widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską.
W 100. rocznicę "Cudu nad Wisłą" w Warszawie odbędą się też tradycyjna defilada i piknik organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz widowisko balonowe.
REKLAMA
Premiera "Wojny światów" w TVP
Wyjątkowa opowieść w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Epicka produkcja opowiada o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku. Premiera filmu odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia w TVP.
Powiązany Artykuł
"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej
Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia. Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską.
REKLAMA
Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Na płytach zamieszczono też unikatowe nagrania pieśni żołnierskich, a także nagrodzone w konkursie Programu Pierwszego i Teatru Polskiego Radia słuchowisko historyczne "Ryngraf", którego scenariusz napisał Jarosław Jakubowski. Wydawnictwo uzupełnia wyjątkowa szata graficzna: zdjęcia dokumentujące frontową codzienność czy reprodukcje słynnych obrazów, dla których Bitwa stała się inspiracją.
Patronat nad albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" objęła Rada Mediów Narodowych, zaś wstępem wydawnictwo opatrzyli prof. Wojciech Roszkowski oraz dr Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
Powiązany Artykuł
Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premierowa prezentacja serwisu
Nowy portal o Bitwie Warszawskiej jest już dostępny
Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
REKLAMA
Serwis internetowy bitwa1920.gov.pl został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W serwisie oprócz materiałów z archiwów Polskiego Radia znalazły się m.in. treści z archiwów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA).
Lista wydarzeń przygotowanych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
fc / ks
REKLAMA