Talaga: dla Rosji Donbas jest zbyt korzystny politycznie, by się stamtąd wycofać
- Rosja zbyt wiele tam zainwestowała, choćby w wyszkolenie i wyposażenie tych sił plus wysłanie swoich żołnierzy, by ot tak, bez powodu je wycofywać - ocenił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Państwo rosyjskie chciałoby sprawować nad terytorium Ukrainy efektywną kontrolę za pomocą wschodnich regionów - dodał Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich).
2020-07-28, 21:31
Prorosyjscy bojownicy ostrzelali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie. Nastąpiło to tuż po tym, jak weszło w życie porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Ekspert: trzeba się przyzwyczaić do zrywania rozejmów w Donbasie
"Rosja chce sprawować kontrolę nad decyzjami politycznymi w Kijowie"
Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich) skomentował, że "to chyba jedno z najkrócej trwających zawieszeń broni na Donbasie". - Trwało dosłownie 20 minut - podkreślił. - Myślę, że jakiekolwiek próby rozwiązania tego konfliktu, bez próby rozwiązania jego komponentu politycznego, nie będą dawały żadnych rezultatów - dodał.
Ekspert uważa, że "państwo rosyjskie chciałoby sprawować efektywną kontrolę nad terytorium Ukrainy za pomocą wschodnich regionów, które miałyby mieć specjalny status w ramach państwa ukraińskiego". - W ten sposób Moskwa mogłaby sprawować kontrolę nad decyzjami politycznymi, które podejmowane byłyby w Kijowie, ale tak naprawdę przez decydentów na Kremlu - zaznaczył. - Od kilku tygodni wiadomo, że ten spór będzie miał charakter zamrożonego, trwałego konfliktu - uważa gość PR24.
REKLAMA
- "To nie jest przełom". Ekspert o porozumieniu dotyczącym całkowitego przerwania ognia na Ukrainie
- Rozejm trwał 20 minut. Ukraińskie wojsko ostrzelane w Donbasie
"Donbas jest korzystny dla Rosji"
- Rozejm sam w sobie nie jest żadną wartością, bo jest zacementowaniem status quo, co jest niesprawiedliwe, niekorzystne i nie do przyjęcia. Rozejm może być tylko wtedy efektywny i godny uwagi, gdy będzie prowadził do czegoś głębszego - wskazał Andrzej Talaga. - Nie upatrywałbym nadziei, że zawieszenie broni, to przyszłe, czy jeszcze kolejne, będzie trwałe. Bo trwałość oznaczałaby przyznanie statusu paraniepodległości tym ziemiom - wskazał Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Gość PR24 dodał, że "nie wyobraża sobie wycofania stamtąd sił rosyjskich, całkowitego rozbrojenia sił separatystycznych". - Rosja zbyt wiele tam zainwestowała, choćby w wyszkolenie i wyposażenie tych sił, plus wysłanie swoich żołnierzy, by ot tak, bez powodu wycofywać je z Donbasu - mówił. Dodał, że dla Moskwy "Donbas jest korzystny", ponieważ "daje niebywałe pole manewru do wszelkich możliwych przyszłych rozwiązań".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 20.33
ms
Polecane
REKLAMA