Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył

- To była słynna kuracja dusznicka. Młody Chopin zażywał jej przez miesiąc - o legendarnym pobycie kompozytora w Bad Reinerz, czyli obecnych Dusznikach, opowiadał w Dwójce historyk Jan Bałchan.

2020-07-30, 05:30

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył
Pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju. Foto: PAP/Jerzy Ochoński

Posłuchaj

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył (Dwójka na miejscu, 2017 rok) 59:37
+
Dodaj do playlisty

 

- Żentyca to była mieszanka wody zdrojowej z ciepłego źródła z serwatką z mleka owczego, oślego lub koziego, do której dodawano zioła mięty - mówił gość audycji "Dwójka na miejscu". - Ta mikstura była wzorowana na kuracjach szwajcarskich.

Najsłynniejszy kuracjusz

Chopin przebywał w Dusznikach w związku z pierwszymi symptomami suchot. Przyjechał tu 3 sierpnia 1826 roku po długiej podróży z Warszawy i zatrzymał się w pensjonacie zwanym "Domem Bürgla".

W listach do Wilhelma Kolberga pisał, że czas mu upływa na spacerach, piciu wód, tyciu i lenieniu się. Kompozytor zwrócił też uwagę na pracowitość kobiet na Dolnym Śląsku. Z kobietą jest też związany pewien mit, według którego Chopin miał mieć w Dusznikach romans z piękną Czeszką…

REKLAMA

***

Czytaj także:

***

"To miejsce stało się sacrum"

Tym, co przeszło do historii, był dusznickie koncerty Chopina, które odbyły się w sali Teatru Zdrojowego, budynku z początków XIX wieku. – Pewien mieszkaniec Dusznik zmarł i osierocił dzieci. Na rzecz tych dzieci zbierano fundusze i dołączył do tego Chopin, dając charytatywny koncert, który był zresztą powtórzony – mówiła prof. Irena Poniatowska.

REKLAMA

Jak tłumaczyła, był to koncert solowy, a Chopin "na pewno improwizował". - Dokładnie nie wiemy, jakie utwory grał. Ale to miejsce stało się od tego momentu w pewnym sensie sacrum. Do dziś to kultywujemy – podkreślała prof. Irena Poniatowska.

Znawczyni Chopina mówiła też o relacji, która łączyła go z Felixem Mendelssohnem. Niemiecki kompozytor również odwiedzał Duszniki i tak jak Chopin narzekał na tutejszą orkiestrę.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej