76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
2020-08-01, 05:20
- Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie
- 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców
- Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych
- Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych
- Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone
Powstanie miało trwać kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. W walkach zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy.
Jest moc!🇵🇱️ Warszawskie ulice. Wspólna akcja z Wojciechem Korkuciem. @korekstudio.polska
Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Piątek, 31 lipca 2020
Blisko 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób.
Powiązany Artykuł
Maciej Rosalak: Powstanie Warszawskie to nie był żaden "obłęd"
"Aby wyrwać się z niewoli niemieckiej"
Historyk, profesor Zbigniew Wawer przypomina, że powstańcy ruszyli do boju, by wyrwać się z niewoli niemieckiej. - Oni chcieli się wyrwać się z tych okowów okupacyjnych, być wolnymi ludźmi. Warszawa żyła całą okupację, była miastem niepokornym, które się nie chciało podporządkować. Wszyscy myśleli że miasto zostanie opanowane, że pomoc nadejdzie i będzie upragniona wolność - wskazuje.
Posłuchaj
Profesor Wawer przypomina, że najważniejszym celem powstańców było wyparcie Niemców z Warszawy zanim zrobią to sowieci. - Głównym założeniem Powstańców, było powitać sowietów w stolicy i pokazać, że Polacy sprawują tu władzę - tłumaczy historyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Profesor podkreśla, że powstańcy wykazali się i niezwykłym bohaterstwem ale i dobrym wyszkoleniem.
Niesamowita fotografia zrobiona 4 lata temu w Godzinę "W" w Warszawie. Na głównym planie 🇵🇱️Prof. Julian Kulski "Goliat"...
Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Czwartek, 30 lipca 2020
- W większości byli to ludzie młodzi, którzy przeszli szkolenie wojskowe w konspiracji, a stanęli przed wyborowymi jednostkami, które jechały na front jak na przykład V dywizja SS Wiking - tłumaczy historyk.
Powiązany Artykuł
Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego
"Wróg, który tłamsił niepodległość i uosabiał zło"
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że powstańcy warszawscy 1 sierpnia 1944 roku jednoznacznie opowiedzieli się za najważniejszymi wartościami. - Żołnierze Armii Krajowej stając na barykadach stolicy wierząc w zwycięstwo opowiedzieli się jednoznacznie po stronie dobra, mając świadomość, że być może ich walka zakończy się militarną i polityczną klęską. Inaczej nie mogli postąpić dlatego, że po drugiej stronie barykady stał wróg, który nie tylko tłamsił niepodległość Rzeczypospolitej, ale który uosabiał zło - podkreśla szef Urzędu.
Posłuchaj
Jan Józef Kasprzyk przypomina, że powstańcy nie walczyli tylko o wyzwolenie Warszawy. - Było Powstanie Warszawskie walką o wolną Polskę, bo walka o wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich i w zamiarze powitanie wkraczającej Armii Czerwonej w roli gospodarza, miała mieć ogromne znaczenie i polityczne i symboliczne. Gdyby Powstanie okazało się zwycięskie, zupełnie inaczej potoczyłyby się losy Polski - tłumaczy szef Urzędu.
REKLAMA
Posłuchaj
Szef Urzędu podkreśla, że ci, którzy ruszyli do boju przeciwko Niemcom 76. lat temu byli wychowani w duchu niepodległościowym.
Były piękne, młode, i odważne - Dziewczyny z Powstania Warszawskiego 1944🇵🇱️ ...
Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Sobota, 25 lipca 2020
- To było pokolenie ukształtowane w II Rzeczpospolitej, w umiłowaniu niepodległości jako najcenniejszej rzeczy jaka jest dawana narodom i państwom. Ci którzy walczyli, mieli pełną świadomość, że walczą o to samo o co walczyli ich ojcowie dziadowie w Legionach, Powstaniu Styczniowym, że walczą o rzecz najcenniejszą: wolność - mówi.
ks / IAR / 1944.pl
REKLAMA