Nowy rekord zakażeń. Prof. Kuchar apeluje: nasze zdrowie jest w naszych rękach
- Służba zdrowia może się zatkać i ulec paraliżowi. Wtedy o pomoc lekarską może być ciężko, więc w naszym wspólnym interesie jest to, by wszystko mogło funkcjonować, łącznie z ochroną zdrowia. To od nas będzie zależało, co będzie się działo - powiedział prof. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
2020-08-01, 12:48
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. To największa liczba przypadków potwierdzonych w Polsce w ciągu doby od 4 marca, czyli od dnia, gdy zanotowano pierwszą zakażoną osobę. Czy można zatem powiedzieć, że do naszego kraju dociera druga fala epidemii?
Powiązany Artykuł
Bezwzględne zasłanianie nosa i ust w sklepach. Zalecenie Polskiej Izby Handlu
Posłuchaj
- Mówienie o pierwszej czy drugiej fali ma charakter umowny. Od początku epidemii w Polsce dzienna liczba zachorowań jest w miarę stabilna, chociaż rzeczywiście rośnie. Dla mnie znacznie ważniejsze jest to, ile zakażonych osób przebywa w szpitalu i wymaga leczenia na oddziałach intensywnej terapii. W tym przypadku mamy zdecydowanie bardziej pocieszające dane - zwrócił uwagę prof. Ernest Kuchar.
"Wzrost jest niepokojący"
Rozmówca Błażeja Prośniewskiego, opierając się na danych Ministerstwa Zdrowia, podkreślił, że obecnie miejsca w szpitalach jednoimiennych zajęte są w ok. 25 proc. W 9 proc. zajęte są zaś łóżka respiratorowe.
Powiązany Artykuł
Rzecznik rządu: będą ściślejsze kontrole dot. przestrzegania zasad bezpieczeństwa
- Oznacza to, że 91 proc. respiratorów jest wolnych, a to pokazuje, że sytuacja jest lepsza niż kilka miesięcy temu. Jednak wzrost dodatnich wyników jest oczywiście niepokojący. Warto dodać, że na ten stan wpływa również większa liczba wykonywanych testów - zaznaczył lekarz.
REKLAMA
Imprezy rodzinne dużym zagrożeniem
Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kuchar wskazał na przyczyny, które prowadzą do wzrostu dziennych wskaźników zachorowań. Jedną z nich jest organizacja imprez rodzinnych, w tym wesel, których najwięcej odbywa się właśnie w okresie letnim. - Często biorą w nich udział ludzie z różnych części kraju, co jest czynnikiem wysokiego ryzyka - podkreślił.
Społeczne przyzwolenie
Do dziurawej beczki, z które wycieka woda, porównał obecną sytuacje epidemiczną w Polsce prof. Ernest Kuchar. Odniósł się również do zapowiedzi ze strony rządu o możliwym wprowadzeniu kwarantanny dla osób powracających z zagranicznych wyjazdów.
Powiązany Artykuł
"Wyraz naszej odpowiedzialności". Rzecznik Episkopatu o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych
- Mamy duże dziury, jak wesela i kopalnie, oraz malutkie dziurki, jak powroty z zagranicy. Rząd chce zatykać te małe dziurki, a zostawiać duże. Doświadczenie uczy, że nie tędy droga - powiedział i dodał, że w przeciwieństwie do początku epidemii, dziś ze strony społeczeństwa jest "przyzwolenie na dowolne zachowania Polaków", którzy nie zawsze stosują się do zalecanych zasad bezpieczeństwa.
"To od nas będzie zależało, co będzie się działo"
Gość Polskiego Radia 24 zaapelował o ich przestrzeganie, bo w zbliżającym się okresie jesiennym, gdy dojdą również zachorowania na grypę, służba zdrowia "może się zatkać i ulec paraliżowi".
REKLAMA
- Wtedy o pomoc lekarską może być ciężko, więc w naszym wspólnym interesie jest to, by wszystko mogło funkcjonować, łącznie z ochroną zdrowia. To od nas będzie zależało, co będzie się działo. Nasze zdrowie jest w naszych rękach. Uwarunkowane jest to naszym zachowaniem - stwierdził.
Prof. Ernest Kuchar wyjaśnił również, dlaczego największe ogniska epidemii koronawirusa wybuchają w kopalniach.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: prof. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 11.41
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA