"Spełniło się moje wielkie marzenie". Przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci
W Parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono drzewo pamięci. W tym miejscu przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci, poświęcona wszystkim poległym w walkach o wolność stolicy 76 lat temu.
2020-08-01, 20:08
Podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że to dla niej wyjątkowy dzień.
Powiązany Artykuł
![powstanie warszawskie.jpg](http://static.prsa.pl/images/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.jpg)
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
- Wreszcie spełniło się moje wielkie marzenie, że będzie izba pamięci, bo cmentarz sam o sobie by nie opowiedział - zaznaczyła. Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, by wspólnie pomogli sfinansować wyposażenie izby i by powstała jak najszybciej.
Posłuchaj
Prezydent Rafał Trzaskowski mówił, jak ważne są relacje byłych powstańców przekazywane kolejnym pokoleniom. - Dzięki tym świadectwom wszyscy zastanawiamy się nad tym ile trzeba było odwagi, hartu ducha, by w tych trudnych czasach radzić sobie z rzeczywistością - dodał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![obchody 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/943fa9fe-3d1a-4b3c-9ed4-cc4c5cca6795.jpg)
"Fundament, na którym wznosimy naszą tożsamość". Kombatanci o pamięci Powstania Warszawskiego
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaznaczał, jak wielka była odwaga i poświęcenie Powstańców Warszawskich. - Przypominamy sobie w tych dniach z jednej bestialstwo zbrodniarzy niemieckich (...) z drugiej strony wspominamy absolutnie bezprzykładny dowód patriotyzmu, męstwa, solidarności, honoru jaki prezentowali powstańcy - mówił.
W uroczystości wzięli też między innymi udział marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
We wspólnych mogiłach na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pochowano ponad 100 tysięcy w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji. Polegli oni w walkach lub zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni w różnych dzielnicach miasta. Pochowano tam także ponad 3,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.
REKLAMA
Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania.
paw/
REKLAMA