Opublikowano raport o punktualności kolei. Większość pociągów przyjeżdża na czas
Urząd Transportu Kolejowego przygotował kompleksowy raport dotyczący skali oraz przyczyn opóźnień i odwołań pociągów w Polsce w 2019 roku. Punktualność to zagadnienie, na które powinni zwrócić szczególną uwagę wszyscy przewoźnicy i zarządcy infrastruktury, ponieważ jest to jeden z głównych czynników, na który zwracają uwagę pasażerowie. Z analizy wynika, że wiele przyczyn opóźnień można wyeliminować, podejmując odpowiednie działania.
2020-08-11, 11:40
Z danych PKP Polskich Linii Kolejowych wynika natomiast, że w tym roku punktualność jest na wysokim poziomie, ale okres od marca do czerwca nie jest miarodajny ze względu na epidemię koronawirusa. Spowodowało to zawieszenie wielu połączeń regionalnych i ogólnopolskich.
W 2019 roku przewoźnicy pasażerscy uruchomili ponad 1,7 mln pociągów, co daje średnią ponad 4 700 pociągów pasażerskich na dzień.
W czasie całego poprzedniego roku zauważyć można niepokojący trend spadającej punktualności w kolejnych kwartałach. W pierwszym kwartale 2019 r. punktualność wynosiła 93,1%, natomiast w IV kwartale było to 91,8%.
– Punktualność pociągów oraz gwarancja odbycia podróży ma ogromny znaczenie dla pasażerów. W przypadku gdy to zawiedzie, konsekwencje dla klientów mogą być na tyle dotkliwe, że zaważą na wyborze środka transportu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest eliminowania wszystkich nieprawidłowości na tym polu – podsumowuje Prezes UTK Ignacy Góra.
Powiązany Artykuł
Program Kolej Plus. Gminom pozostały niecałe trzy tygodnie na zgłoszenie
Czemu pociągi się spóźniają?
Raport w sposób szczegółowy opisuje przyczyny i rodzaje opóźnień u poszczególnych przewoźników. W 2019 r. najbardziej punktualnym przewoźnikiem była Warszawska Kolej Dojazdowa przewożąca ok. 3% pasażerów w Polsce. Średnio pasażerowie WKD podróżują na odległość 15,1 km, a pociągi kursują po wyodrębnionej linii kolejowej. Natomiast najniższą średnią punktualność odnotowała spółka PKP Intercity, dla której w 2019 roku wyniosła ona 80,7%. Przewoźnik ten odpowiada za większość połączeń dalekobieżnych, a właśnie te pociągi są najbardziej narażone na czynniki mogące spowodować opóźnienie.
Na podstawie raportów zarządcy infrastruktury PKP PLK zweryfikowano główne przyczyny odwołań pociągów. Najwięcej pociągów odwoływanych było w okresie letnim – w czerwcu, lipcu i sierpniu. Łącznie na sieciach wszystkich zarządców w tym okresie odwołano blisko 4,5 tys. pociągów, z czego liczba składów odwołanych na sieci PKP PLK w tym czasie stanowiła blisko 98%. W 2019 roku odwołano ponad 14 tysięcy pociągów na sieciach wszystkich zarządców, zaś raporty PKP PLK wskazują na prawie 13,7 tysięcy odwołań. Najwięcej pociągów odwołanych zostało przez przewoźników POLREGIO, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie oraz Koleje Dolnośląskie.
REKLAMA
Punktualność można poprawić
Według Urzędu Transportu Kolejowego możliwa jest poprawa punktualności, a także zmniejszenie liczby odwoływanych połączeń. W raporcie znalazły się zalecenia adresowane zarówno do zarządcy infrastruktury, jak i do przewoźników. Zarządca powinien zwrócić uwagę na dalsze wzmacnianie nadzoru nad planowaniem zamknięć torowych i koordynacją inwestycji, zwiększenie nadzoru nad wykonawcami modernizacji linii kolejowych i prac związanych z utrzymaniem infrastruktury, a także na minimalizację ryzyka wystąpienia kolizji pojazdów kolejowych ze zwierzętami poprzez zabezpieczenie miejsc, gdzie dochodzi najczęściej do takich zdarzeń.
Przewoźnicy kolejowi powinni natomiast zapewnić właściwą jakość remontów i konserwacji taboru, by w ten sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek. Konieczne jest też zwiększenie dostępności rezerwy taborowej, by w razie awarii szybko podstawić składy bądź wagony zastępcze.
UTK zwraca uwagę, że większość zidentyfikowanych przyczyn opóźnień jest możliwa do wyeliminowania przez zarządców infrastruktury i przewoźników kolejowych.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA
REKLAMA