"Wojna światów 1920". IPN otwiera wystawę poświęconą konfliktowi polsko-bolszewickiemu
Uroczystość odbędzie się o 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" i jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
2020-08-12, 02:23
Powiązany Artykuł
![1200_PR_Niepodległa_PAP.jpg](https://static.prsa.pl/images/2d336eca-920a-48a5-b4c9-6392f8a6b5ab.jpg)
Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premierowa prezentacja serwisu
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej warszawskiego oddziału Instytutu, który przygotował wystawę, Tomasz Łabuszewski wyjaśnia, że ekspozycja ukazuje wielopłaszczyznowo konflikt polsko-bolszewicki. Pierwsza część ekspozycji zatytułowana "Wojna cywilizacji" pokazuje, że "konflikt miał charakter cywilizacyjny, że z jednej strony mieliśmy do czynienia z państwem broniącym dorobku wieluset lat tradycji Europejskiej, opartej na tradycji chrześcijańskiej, z drugiej strony mieliśmy Rosję bolszewicką negującą to wszystko, co zostało przez państwa europejskie wcześniej zbudowane".
- Prof. Janusz Odziemkowski: po przegranej w Bitwie Warszawskiej bylibyśmy pewnie rosyjską republiką
- Pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego. Unikatowa relacja z ostatniego pożegnania Naczelnego Wodza
REKLAMA
Część druga wystawy ukazuje nastroje w Europie roku 1920 - mówi Tomasz Łabuszewski. Pokazuje "jaką beczką prochu była ówczesna Europa", jakie były nastroje w poszczególnych krajach, jak komunistom udawało się przejąć różnego rodzaju przejawy niezadowolenia i je wykorzystywać do własnych celów. Jest to także wędrówka poprzez wszystkie te państwa, w których bolszewikom udało się w latach 1918-1920 stworzyć republiki rad i wprowadzić dyktaturę proletariatu.
Powiązany Artykuł
![1200_Bitwa_1920.jpg](https://static.prsa.pl/images/8571fba0-e8fd-4172-bace-feea2681a563.jpg)
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Trzecia część wystawy, zatytułowana "18. najważniejsza bitwa w dziejach świata" poświęcona jest polom walki Bitwy Warszawskiej - tłumaczy Tomasz Łabuszewski. Ta część ekspozycji ukazuje mnogość różnych zdarzeń, które w sumie dały zwycięstwo. Zaprezentowana jest, między innymi praca polskich kryptologów, walki pod Ossowem, walki w rejonie Nasielska i Borkowa 5 Armii Władysława Sikorskiego, czy walki o Ciechanów ułanów majora Zygmunta Podhorskiego.
Ostania część wystawy poświęcona jest dorobkowi gospodarczemu i kulturalnemu II Rzeczypospolitej, który nie byłby możliwy bez zwycięstwa w wojnie z bolszewikami i obrony odzyskanej w 1918 roku niepodległości.
REKLAMA
dn
REKLAMA