Inwestorzy indywidualni coraz bardziej aktywni na GPW. To dowód na bogacenie się Polaków

Rośnie aktywność inwestorów indywidualnych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To – w ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jest oznaką wzrostu stopy oszczędności Polaków.

2020-08-13, 13:51

Inwestorzy indywidualni coraz bardziej aktywni na GPW. To dowód na bogacenie się Polaków
Zysk netto grupy GPW w trzecim kwartale 2022 roku spadł rdr o 14 proc., do 31,1 mln zł.Foto: Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że w pierwszym półroczu 2020 r., w porównaniu z drugim półroczem zeszłego roku, liczba aktywnych rachunków inwestycyjnych na rynku głównym GPW wzrosła o 71,5 proc., z 131 tys. do 225 tys., a udział inwestorów indywidualnych w ogólnej wartości obrotów na głównym parkiecie wzrósł z 11 proc. do 22 proc.

Powiązany Artykuł

giełda1200.jpg
Giełda już szykuje się na ewentualną drugą falę pandemii

– Oznaką rosnącej stopy oszczędności Polaków jest znaczący wzrost aktywności inwestorów indywidualnych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podkreślili analitycy PIE.

– Równocześnie w lipcu po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii odsetek Polaków oceniających, że w najbliższych miesiącach uda im się zaoszczędzić pieniądze jest większy niż odsetek tych, którzy nie widzą szans na poczynienie oszczędności – czytamy w analizie.


Eksperci PIE, powołując się na opracowanie wykonane na podstawie danych Eurostatu, zwrócili też uwagę, że odsetek oszczędności Polaków wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 4,7 pkt proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r., co stawia nas powyżej średniej europejskiej. Dodali, że w państwach Unii Europejskiej odsetek ten zwiększył się średnio o 3,5 pkt proc.

Wyraz przezorności obywateli

REKLAMA

Wzrost oszczędności Europejczyków to w powszechnej opinii oznaka załamania konsumpcji indywidualnej w dobie pandemii.

– Także wyraz przezorności obywateli w trosce o przyszły stan ich portfeli oraz wynik ograniczonych możliwości konsumpcji – przyznali analitycy, podkreślając, że w większości państw europejskich wzrostowi oszczędności gospodarstw towarzyszył wzrost dochodu brutto – średnio o 2,4 proc. – oraz jednoczesny nieznaczny spadek wydatków konsumpcyjnych – średnio w całej Unii o 1,8 proc.


W Polsce sytuacja przedstawia się inaczej. Według danych Eurostatu, w minionym roku wydatki konsumpcyjne Polaków wzrosły o 4,9 proc., a dochód brutto do dyspozycji o przeszło 10,4 proc.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej