Premier: świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce w całej Europie
- Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.
2020-08-14, 10:45
We wpisie opublikowanym na swoim profilu na Facebooku premier zwrócił uwagę, że "istnieją w historii punkty węzłowe, które definiują dalszy bieg dziejów". "Takim punktem była z pewnością Bitwa Warszawska, która zasługuje na to, by była wymieniana na równi z desantem aliantów w Normandii w 1944 r., jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie" - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Dodał, że "świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie". "Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy – wolności od totalitarnego mroku komunizmu" - napisał Morawiecki.
"Opowiadamy Polskę światu"
Premier zaprosił internautów do przeczytania i udostępniania artykułu, który napisał dla portalu Wszystko Co Najważniejsze w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu".
REKLAMA
"Opowiadamy Polskę światu" to cykl publikacji naukowców, historyków i polityków w największych dziennikach i tygodnikach świata a także na portalach internetowych. Artykuły dotyczą ważnych wydarzeń takich jak np. 100. urodziny Jana Pawła II, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 15-lecie wejścia Polski do Unii i 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego obozu Auschwitz.
- Otwarto wystawę "Po wielkiej wojnie". Gliński: tu jest prawda historyczna
- "1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej
Artykuły ukażą się m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Czechach, Chorwacji, Serbii, Litwie, Łotwie, Malcie, Grecja, ale nawet Algieria i Indonezja – to w tych krajach ukazują się w tych dniach pochodzące z Polski teksty pokazujące skalę i wpływ Bitwy Warszawskiej 1920 na dzieje Europy.
Przedsięwzięcie "Opowiadamy Polskę światu – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej" zostało przygotowywane przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń
Premier w swoim artykule napisał m.in., że "fenomen Polski jest opowieścią o demokratyzacji innej niż zachodnioeuropejska". Jego zdaniem "to historia demokratyzacji przy równoczesnym odzyskiwaniu niepodległości oraz podmiotowości społeczno-politycznej. To historia nowoczesności budowanej wbrew imperializmowi, absolutyzmowi i despotyzmowi mocarstw, które zdominowały Europę XIX wieku. To historia, która zwieńczona jest niezwykle wymagającym egzaminem dojrzałości państwa - Polska już w niecałe dwa lata po odzyskaniu niepodległości stanęła w obliczu totalitarnego zagrożenia ze strony bolszewików".
Ważny bohater tajnego frontu
Mateusz Morawiecki w swoim tekście zwrócił uwagę, że "wojna polsko-bolszewicka to nie tylko starcia wielkich armii, spektakularny wysiłek całego społeczeństwa czy strategiczny geniusz dowódców. To także zmagania wywiadów, a więc szyfrów, rozumów i intelektów". "Wielkim bohaterem tajnego frontu Bitwy Warszawskiej jest Jan Kowalewski, oficer polskiego wywiadu wojskowego, który złamał sowieckie szyfry. To jego praca pozwoliła uzyskać kluczowe informacje dla stworzenia polskiej strategii operacyjnej. To cichy bohater, który odegrał zasadniczą rolę w zatrzymaniu sowieckiej agresji na Europę w 1920 r. Co więcej, w trakcie II wojny światowej był ważną postacią operacji Trójnóg polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, która miała przygotować inwazję aliantów na Bałkany poprzez zmianę sojuszy Włoch, Rumunii i Węgier. Niestety, pod naciskiem Stalina Roosevelt porzucił plan desantu na Bałkany, forsowany przez Winstona Churchilla. Gdyby historia potoczyła się inaczej, Jan Kowalewski mógłby dwukrotnie uratować Europę Środkowo-Wschodnią od totalitarnego świata sowieckiej dominacji" - napisał.
Cały artykuł szefa rządu można znaleźć pod adresem:
REKLAMA
mr
REKLAMA