Ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny ponownie rozpatrzy sprawę

Po ponad miesięcznej przerwie Trybunał Konstytucyjny ponownie zajmie się (godzina 11.00) sprawą obniżenia emerytur i rent byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Chodzi o tak zwaną ustawę dezubekizacyjną. Wniosek o zbadanie z Konstytucją części przepisów złożył w 2018 roku warszawski Sąd Okręgowy. Rozprawa odbyła się 15 lipca, wcześniej była kilkukrotnie odraczana.

2020-08-18, 04:41

Ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny ponownie rozpatrzy sprawę
Trybunał Konstytucyjny. Foto: shutterstock.com

Sąd Okręgowy wskazał, że ustawa może dyskryminować oraz naruszać zaufanie obywatela do państwa. Motywy pytania prawnego odczytał sędzia sprawozdawca TK Justyn Piskorski.

Nowelizacja ustawy

Powiązany Artykuł

Sejm PAP-1200.jpg
Wsparcie osób represjonowanych w PRL. Sejm przyjął ustawę niemal jednogłośnie

- Sąd wskazał, że na mocy ustawy zmieniającej, nastąpiło ponowne obniżenie świadczeń emerytalnych i rentowych względem tej samej grupy osób, naruszając przy tym istotę prawa do zabezpieczenia społecznego poprzez obniżenie świadczenia nabyte nie tylko od 1944 do 1990 roku, ale również ograniczenie jego wysokości za okres służby po 31 lipca 1990 roku - argumentował.

Posłuchaj

W TK sprawa rent i emerytur dla byłych funkcjonariuszy służb PRL (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Po zaprezentowaniu stanowiska Sejmu oraz Prokuratora Generalnego, prezes TK Julia Przyłębska zarządziła przerwę do sierpnia. Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę w pełnym składzie.

Czytaj także:

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli tak zwana ustawa dezubekizacyjna, dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej