"Musimy wystrzegać się szczepionkowego nacjonalizmu". Apel WHO ws. walki z pandemią

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o równy dostęp wszystkich krajów do przyszłej szczepionki na COVID-19. Szef WHO twierdzi, że koronawirus nie zostanie zwalczony, jeśli biedniejsze państwa nie będą mogły pozwolić sobie na szczepienie swoich obywateli.

2020-08-18, 17:05

"Musimy wystrzegać się szczepionkowego nacjonalizmu". Apel WHO ws. walki z pandemią
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Mongkolchon Akesin / Shutterstock.com

Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła w ostatnich miesiącach program, dzięki któremu biedniejsze kraje mogłyby otrzymać pomoc finansową na zakup szczepionki. Równocześnie jednak bogate kraje starają się już teraz zamówić u firm farmaceutycznych odpowiednią liczbę medykamentów. Chodzi m.in. o władze USA i Francji.

Powiązany Artykuł

shutterstock koronawirus free 1200.jpg
Możliwe ponowne zakażenie koronawirusem? Sprawa pacjenta z Hongkongu

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że gromadzenie zapasów jedynie dla siebie pogarsza sytuację.

Posłuchaj

WHO apeluje o równy dostęp do szczepionki na COVID-19. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

- Nacjonalizm jedynie zaostrzył pandemię i podważył globalny łańcuch dostaw. Przez pewien czas w niektórych krajach brakowało nawet podstawowych artykułów, takich jak sprzęt ochronny dla medyków. Nie wolno nam powtórzyć tego samego błędu. Musimy wystrzegać się szczepionkowego nacjonalizmu - dodał szef WHO.

Czytaj także:

Szczepionka coraz bliżej

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie ponad sto zespołów naukowców ze świata. 29 potencjalnych preparatów jest teraz w zaawansowanej fazie klinicznej. Jeden z chińskich koncernów twierdzi, że będzie mieć gotową szczepionkę do końca roku.

Z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił niedawno, że naukowcy z jego kraju opracowali już szczepionkę i będą ją wprowadzać na rynek. WHO i kraje Zachodu twierdzą jednak, że rosyjski preparat przeszedł zaledwie 10 procent niezbędnych testów.

Powiązany Artykuł

koronawirus testy pap 1200.jpg
Pierwszy na świecie lek na COVID-19 powstaje w Polsce. Biomed-Lublin rozpoczął produkcję

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 774 tysiące osób. Globalna liczba zachorowań zbliża się do 22 milionów.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej