Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki

Zadłużenie budżetu wobec sytuacji pandemii było niezbędne. Teraz firmy intensywnie wracają do swojej normalnej działalności, ale musimy mieć na uwadze, że druga fala pandemii przed nami i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa grozi pogorszeniem stanu gospodarki oraz większym od spodziewanego spadkiem PKB - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", która odbyła się na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Łukasz Kozłowski – Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista banku Pekao SA.

2020-08-24, 13:20

Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki
zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay

- Zaczynaliśmy z projektem zrównoważonego budżetu centralnego, co miało też być osiągnięte dzięki nadzwyczajnym środkom.  W sensie motywacyjnym, ambicjonalnym był to dobry kierunek, ale pandemia bardzo dużo zmieniła. Nowelizacja budżetu pochodzi stąd, że zmniejszyła się dynamika konsumpcji oraz wpływy z VAT i CIT, bo pogorszyła się sytuacja finansowa wielu firm, a bezrobocie wzrosło – wyjaśniał dr Pytlarczyk.

Zaznaczył też, że 2/3 obecnego deficytu budżetowego to zwiększone wydatki państwa, choć i tak ich spora część "idzie przez  BGK czy PFR, czyli poza budżetem".

- Pandemia pociągnęła za sobą odpowiedź ze strony polityki. U nas była ona skoordynowana z MF, PFR, NBP, BGK i dzięki temu dziś mamy tylko 6,1 proc. bezrobocia, a bez tego mielibyśmy pewnie ok. 13 proc. To duża różnica – podkreślił dr Pytlarczyk.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów

Zachowanie płynności firm priorytetem rządu

Łukasz Kozłowski zauważył, że w warunkach pandemii trudno wyobrazić sobie inną sytuację niż bardzo silna stymulacja fiskalna ukierunkowana na utrzymanie struktury gospodarki, tego, by firmy zachowały płynność finansową, by nie narastały kaskady zatorów płatniczych, a pracownicy zachowali pracę.

- Nie było żadnej innej drogi na wyjście z tego kryzysu (…) i stąd deficyt sięgający prawie 110 mld zł, choć trzeba zauważyć, że po lipcu  mamy go na poziomie 16,3 mld zł, więc wciąż jeszcze została nam daleka droga – mówił Łukasz Kozłowski.

W opinii gości "Rządów Pieniądza" zaproponowana przez rząd nowelizacja budżetu na rok 2020 jest dość realistyczna, ale przede wszystkim ostrożna. Wynika z niej, że staramy się ostrożnie patrzeć na nadchodzące miesiące, uwzględniamy negatywne scenariusze.


Powiązany Artykuł

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Odbicie w górę w 2021 roku? 

- Przewidywany jest spadek tegorocznego PKB na poziomie 4,6 proc., ale gdyby nastąpił kolejny lockdown, to ten spadek może być jeszcze większy  - zauważył Łukasz Kozłowski.

REKLAMA

W opinii dr. Ernesta Pytlarczyka przewidywany na przyszły rok wzrost PKB o 4 proc. jest nadal realny. Jednak kolejne lockdowny, choćby lokalne, mogą utrudniać osiągnięcie tego założenia. Dlatego gość audycji przypomniał ostatnie wypowiedzi wiceministra finansów, który przestrzegał przed kolejnym zamknięciem gospodarki, jeśli nie będziemy umieli jako społeczeństwo dostosować się do powrotu wielu obostrzeń sanitarnych. 

- Po pierwszym lockdownie mieliśmy szybki spadek aktywności ekonomicznej polskich firm, ale zaraz potem nastąpił jej szybki wzrost, nie tylko ze względu na pomoc państwa, wyjście z gospodarczej hibernacji, na dodatek w dobrej kondycji przetrwał rynek pracy. To, co widzimy, ma charakter katastrofy naturalnej, po której następuje szybka odbudowa normalnego funkcjonowania, co już jest zauważalne w szeregu branż. Sprzedaż detaliczna i konsumpcja już mają poziom sprzed pandemii – mówił dr Ernest Pytlarczyk.

Jego zdaniem w 2021 roku będzie kontynuacja tego trendu, choć "jest trochę chmur na horyzoncie, bo widzimy, że zarażonych COVID-19 jest coraz więcej, a druga fala pandemii jesienią w skali całego państwa jest coraz bardziej realna".

 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj

Ernest Pytlarczyk i Łukasz Kozłowski gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" ( A.Grabowska PR24) 21:43
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej