III edycja Forum Wizja Rozwoju. W gospodarczej debacie dominują wyzwania związane z pandemią
Siłą polskiej gospodarki w dobie koronawirusa jest jej duże zróżnicowanie - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdynii.
2020-08-24, 14:16
- Pandemia koronawirusa nie uderzyła równo wszystkich. Jednych uderzyła mocniej, jak np. branżę lotniczą, eventową, restauracje, galerie handlowe. I mamy też sektory, które bardzo dobrze sobie poradziły, takie jak IT czy dostawy do domu. W przyszłości wszystkie te sektory będą musiały znaleźć nowy sposób na funkcjonowania w nowych warunkach. W tej sytuacji siłą polskiej gospodarki jest duże zróżnicowanie. Nie opiera się na jednej gałęzi np. turystyce, jak niektóre kraje - ocenił minister finansów.
W pandemii koronawirusa minister dostrzega dwa duże zagrożenia.
- Ponad jedna czwarta polskich prywatnych firm wstrzymuje inwestycje. Musimy sobie wyobrazić, że prywatne inwestycje przypominają płochliwe zwierzę, schowane głęboko w norze. I musimy jakoś pomóc wyjść mu z tej nory. Musimy podjąć racjonalne działanie, aby wykluczyć, jak najwięcej przeszkód administracyjnych, obniżyć podatki - mówił.
- Drugie zagrożenie to zagrożenie zagraniczne, bo 80 proc. naszego eksportu to Unia Europejska, w tym 27 procent do Niemiec. I tam gospodarki, niestety nie funkcjonują tak dobrze jak polska gospodarka, tam jest dużo głębsza recesja - ocenił minister finansów.
Powiązany Artykuł
Największe wyzwania polskiej gospodarki. Rozpoczęła się III edycja Forum Wizja Rozwoju
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że w dobie takiego zjawiska, jak epidemia koronawirusa, ogromnego znaczenia nabiera pochodzenie kapitału w gospodarce.
- Już kryzys 10 lat temu bardzo wyraźnie to pokazał, szczególnie w sektorze finansowo-bankowym. I dzięki temu, że mieliśmy silny polski bank PKO BP i bank BGH można powiedzieć, że udało nam się w miarę spokojnie przez tamten kryzys przejść. W tej chwili podobną rolę mają do spełnienia nasze spółki z sektora paliwowo-gazowego, czyli PGNiG, PKN Orlen i Grupa Lotos. Aby wyjść dziś skutecznie z tego kryzysu, potrzebujemy bowiem inwestycji - powiedział.
Dodał, że obecnie PGNiG jest "najbardziej wartościową firmą na giełdzie".
REKLAMA
- I to w czasach kryzysu. Mamy teraz historycznie najlepsze wyniki kwartalne, półroczne. Mogę śmiało powiedzieć, że w tym roku będziemy mieli też historycznie najwyższe środki przeznaczone na inwestycje - zaznaczył.
W dyskusji o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką wziął także udział prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - Marcin Chludziński, który podkreślał, że "Polska może stać się liderem ekonomicznym Europy".
- Dzień po dniu toczymy bitwę. Walczymy o zdolność do produkcji, o zdolność do działania. Zważywszy na to, że ceny miedzi znacznie się polepszyły w drugim kwartale, to makroekonomia pod koniec tego drugiego kwartału nam sprzyjała. Byliśmy w stanie utrzymać produkcję, więc można powiedzieć, że zrealizowaliśmy nasze plany, jeśli chodzi o pierwsze półrocze. Plany, które założyliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii - zarówno jeśli chodzi o wynik finansowy, EBIDTĘ, jak i o skalę produkcji czy sprzedaż. Sytuacja "covidowa" nam nie zagroziła, co nie znaczy, że jest ona stabilna. Mamy świadomość zagrożenia - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wystąpi ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki przez dwa dni będą dyskutować o problemach oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.
PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA