Gwałtowne burze i wiatr niemal w całym kraju. Już ponad 2 tys. interwencji straży pożarnej

Do godziny 19.30 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju prawie 2,3 tys. interwencji w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych - przekazał w środę wieczorem PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że w związku z burzami jedna osoba zginęła.

2020-08-26, 20:30

Gwałtowne burze i wiatr niemal w całym kraju. Już ponad 2 tys. interwencji straży pożarnej

Jak powiedział mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy w całym kraju w środę do godziny 19.30 odnotowali 2283 interwencje w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych. - Najwięcej w woj. łódzkim (783), woj. mazowieckim (555), woj. wielkopolskim (267) i woj. dolnośląskim (135), woj. lubelskim (119) i w woj. śląskim (105) - wyliczył Kierzkowski.

Zaznaczył, że najczęściej strażacy usuwali wiatrołomy oraz udrażniali przepusty na drogach i szlakach komunikacyjnych. - Mamy również informacje o uszkodzeniach 17 budynków w woj. wielkopolskim, 10 w łódzkim oraz 7 na Mazowszu - podał.

Powiązany Artykuł

burza 1200 shutterstock.jpg
Burze z gradem i silny wiatr w większości województw. IMGW ostrzega

Przekazał również, że dwie osoby zostały poszkodowane, a jedna osoba zginęła. - Poszkodowane zostały osoby w Głogowie i w Warszawie. Niestety mamy też ofiarę śmiertelna w Pilicy w powiecie grójeckim na Mazowszu, gdzie gałąź spadła na mężczyznę. Mimo reanimacji zmarł - przekazał.

Bez prądu pozostaje 103 tysiące odbiorców. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim - 51 tysięcy, łódzkim - 45 tysięcy, świętokrzyskim - prawie 3 tysiące oraz wielkopolskim - nieco ponad 2,5 tysiąca.

REKLAMA

Posłuchaj

Mł. bryg. Karol Kierzkowski o przyczynach interwencji straży pożarnej (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- Interwencje polegają głównie na usuwaniu powalonych na ulice drzew oraz opartych na budynkach mieszkalnych. Są również informacje o uszkodzeniach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych - mówił mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Liczba interwencji straży pożarnej rośnie lawinowo. Do godz. 15 odnotowano w całym kraju 585 zgłoszeń, później liczba ta wzrosła do ok. 1300, na godzinę 18.30 zaś interwencji straży pożarnej notowano 1971.

Także wówczas najwięcej interwencji dotyczyło usuwania wiatrołomów, udrażniania przepustów na drogach oraz udrażniania szlaków komunikacyjnych.

Posłuchaj

St. kpt. Krzysztof Batorski o działaniach Straży Pożarnej w związku z burzami i wichurami (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Front burzowy się przemieścił

Obecnie front burzowy przemieścił się w kierunku wschodnich województw i tam należy spodziewać się wzrostu liczby interwencji strażackich.

REKLAMA

Straż pożarna apeluje o pozostanie w domach w trakcie burz, a także zaleca monitorowanie prognozy pogody, gdyż wiatr w porywach może osiągnąć prędkość nawet do 120 kilometrów na godzinę.

Zobacz także:

Do godziny 16.30 bez prądu pozostawało ok. 101 tys. odbiorców - informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej było ich w województwie łódzkim - 91 tysięcy. 9,5 tysiąca odbiorców nie miało energii elektrycznej w Wielkopolsce.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Nawałnice nad Polską. Setki interwencji strażaków

Ostrzeżenia dla większości kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

REKLAMA

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Zobacz także:

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej