Księga Rekordów Guinnessa - wykaz niezwykłych osiągnięć

Zna ją każdy fan ciekawostek. Księga Rekordów Guinnessa już od 66 lat informuje o niecodziennych rekordach ustanawianych przez ludzi, ale jej korzenie sięgają znacznie odleglejszych wydarzeń.

2022-08-27, 05:45

Księga Rekordów Guinnessa - wykaz niezwykłych osiągnięć
Na zdjęciu widoczna jest tylko drobna część liczącego 2,7 mln egzemplarzy nakładu nowej millenijnej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.Foto: PAP/STR

27 sierpnia 1955 roku został opublikowany rocznik niezwykłych rekordów, znany jako Księga Rekordów Guinnessa. Jego treść zredagowało dwóch brytyjskich dziennikarzy, a zarazem braci bliźniaków: Norris i Ross McWhiterowie.

Posłuchaj

– Księga Rekordów Guinnessa miała służyć pomocą w dyskusjach toczonych w dublińskich pubach – mówił historyk dr Jacek Konik w audycji z cyklu "Czwarty Wymiar". (PR, 12.11.2013) 3:47
+
Dodaj do playlisty

Piwo i ciekawostki

Księga Rekordów nie powstałaby gdyby nie Arthur Guinness, założyciel browaru St. James’s Gate Brewery w Dublinie, w którym w drugiej połowie XVIII wieku zaczął warzyć stout ochrzczony swoim nazwiskiem.

– Swoim słynnym, ciemnym i gorzkim piwem rozsmakował całą Irlandię i stworzył legendę irlandzkiego Guinnessa – mówił historyk dr Jacek Konik w audycji z cyklu "Czwarty Wymiar".

Po śmierci Arthura Guinnessa browar pozostał w rękach rodziny. To właśnie jeden z pracowników firmy wpadł na pomysł stworzenia księgi rekordów, która została nazwana na cześć flagowego produktu  St. James’s Gate Brewery. W 1951 roku Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, wdał się w spór ze współtowarzyszami polowania na temat najszybszego ptaka łownego w Europie.

REKLAMA

– Wtedy narodził się pomysł, aby wyniki takich dyskusji toczonych w dublińskich pubach spisać w formie księgi, która będzie służyła podręczną pomocą – powiedział dr Jacek Konik w audycji Polskiego Radia z 2013 roku.

Rekordy są w cenie

Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa zostało opublikowane w 1955 roku w tysiącu egzemplarzy i początkowo miało służyć do zabawiania gości irlandzkich pubów. Wykaz ciekawostek szybko zdobył popularność wśród czytelników i stał się światowym bestsellerem.

Obecnie Księga Rekordów Guinnessa jest wydawana co roku w ponad stu krajach. Do tej pory sprzedała się w 100 milionach egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpoczytniejszych książek na świecie.

Od 1991 roku jest wydawana w Polsce, a Polacy znajdują się w czołówce rekordzistów odnotowanych w księdze. Największym rekordzistą na świecie jest Ashrita Furman, który od 1979 roku ustanowił aż 600 rekordów.

REKLAMA

sa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej