Budżet 2021. Prof. Krysiak: Polska ma szansę zwiększyć eksport mimo pandemii
- Biedniejsze gospodarstwa domowe na Zachodzie będą kupowały nasze produkty częściej, bo są one relatywnie tańsze, przy zachowaniu wysokiej jakości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH. - W tym nieszczęściu pandemicznym mamy szansę wypłynąć i wzmocnić naszą nogę eksportową - argumentował.
2020-08-27, 17:21
Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Prognozowane dochody budżetu państwa wyniosą 403 miliardy 700 milionów złotych, a limit wydatków to 486 miliardów złotych, co oznacza deficyt w wysokości 82 miliardów 300 milionów złotych.
Powiązany Artykuł
Mimo zmian w budżecie na 2021 rok kluczowe programy społeczne będą utrzymane
Silniejsza noga eksportowa
Gość Polskiego Radia 24 wyliczył, że deficyt sięgnie więc ok. 5 proc. PKB. Jednocześnie docenił pozostawienie w założeniach budżetowych takich programów społecznych jak 500+, czy 13. i 14. emerytura. Zwrócił uwagę na wzrost podstawowej stawki godzinowej i płacy minimalnej do 2800 netto zł w 2021 roku. Podkreślił też antycypowany wzrost eksportu. - Ciekawą rzeczą jest, że w sytuacji pandemii COVID-19 nasz eksport zaczyna przewyższać import - zauważył.
Czytaj także:
- Budżet na przyszły rok. Główny cel to ograniczenie gospodarczych skutków pandemii
- Inwestycyjny impuls i kontynuacja wydatków socjalnych. Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok
W ocenie gościa "Tematu dnia" przewaga eksportu jest istotna, bowiem "Europa Zachodnia zubożała na skutek pandemii COVID-19". - My w tej sytuacji zaczynamy mieć większe zamówienia na produkty i usługi podstawowego użytku. Biedniejsze gospodarstwa domowe na Zachodzie będą kupowały nasze produkty częściej, bo są one relatywnie tańsze, przy zachowaniu wysokiej jakości - argumentował. - W tym nieszczęściu pandemicznym mamy szansę wypłynąć i wzmocnić naszą nogę eksportową. To jeden z trzech ważnych filarów rozwoju gospodarczego obok inwestycji i popytu wewnętrznego - wskazał prof. Zbigniew Krysiak.
Posłuchaj
REKLAMA
Ekonomista podkreślił, że nie wolno się cieszyć z tego, że ludzie na świecie cierpią. Jak mówił, powodem do radości są sprawne zarządzanie krajem i stabilność gospodarki. Ocenił, że dzięki temu "mamy umiejętność wychodzenia z kryzysu". Jednocześnie, zyskujemy w oczach inwestorów zagranicznych. - Zaczynają do nas przybywać w sytuacji epidemii. Dla inwestorów najważniejszą sprawą jest stabilność gospodarcza i umiejętność bycia najlepszym zarządzającym w otoczeniu kryzysowym - podkreślił ekspert.
W rozmowie więcej komentarza do projektu budżetu Polski na 2021. Zachęcamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH)
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 15.45
mbl
REKLAMA
REKLAMA